Emelkedéssel zártak pénteken a vezető ázsiai részvényindexek, miután az Európai Unió tagállamainak képviselői tegnap megállapodtak arról, hogy segítséget nyújtanak az adósságcsapdába került Görögországnak. Az utóbbi hetekben a görögök bedőlése komoly bizonytalanságot okozott a piacokon, most ez is eltűnik.
Ismét 10 000 pont fölé kapaszkodott a hétvége előtt a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, mely egész pontosan 10 092 ponton zárt, ami 1,29 százalékkal volt magasabb a csütörtöki értéknél. A hongkongi Hang Seng 0,35 százalékot javított a nap végére, a Shanghai Composite pedig 1,07 százalékkal kapaszkodott előző napi értéke fölé. Kilógott a sorból a dél-koreai piac, a Kospi index 0,26 százalékos lecsorgással zárta a hetet.
Elsősorban a görögök megmentésének terve javította a befektetők hangulatát, hiszen ezzel az utóbbi hetek egyik komoly kockázati tényezője tűnt el a piacokról. Emellett kedvező makrogazdasági adatok jelentek meg az Egyesült Államokban és Kínában, ezek ismét a gazdaság kilábalását jelezték. Görögország megmentésével kapcsolatban viszont van még néhány nyitott kérdés, ezért óvatosan kezdtek vásárolni a befektetők, Ázsiában pedig a japán gazdaság állapota adhat okot további aggodalmakra.
Amerikában csütörtökön közölték a heti friss munkanélküliek számáról szóló statisztikát, mely kellemes meglepetést okozott, ugyanis a vártnál nagyobb mértékben visszaesett az állástalanok száma. A kínai infláció alakulásából pedig arra következtettek a befektetők, hogy a távol-keleti országban az előzetesen vártnál később jön majd el a szigorítás ideje.
Az elemzők többsége arra hívta fel a figyelmet, hogy az utóbbi hetek rossz hírei után várható volt a tőzsdék visszapattanása, mostanra a befektetőknek is elég volt a pesszimizmusból. Ugyanakkor néhányan arra hívták fel a figyelmet, hogy a következő kockázati faktor ismét a pénzügyi szektor lehet, így elképzelhető, hogy most csak egy apró korrekciót tapasztalunk majd felfelé.
Az olaj világpiaci ára csütörtökön ismét 75 dollár fölé emelkedett, ez segítette az energiaszektort a tőzsdén, így elsősorban a bányatársaságok és az olajcégek vezették az emelkedést.