Több ázsiai cég is profitfigyelmeztetést adott ki, így megint a recesszióval kapcsolatos várakozások kerültek előtérbe a piacon. Az amerikai elnökválasztás után a befektetők ismét elkezdtek reálisan gondolkodni, a legfontosabb kérdés az lett, milyen gazdasági nehézségekkel kell majd szembe néznie Barack Obamának a beiktatása után. Az amerikai piacok szerdai zuhanását pedig Ázsia is követte csütörtök reggel.
A japán Nikkei 225 index 6,53 százalékkal gyengült, így ismét 9000 pont alatt, 8899 ponton fejezte be a kereskedést. Ez több mint 600 ponttal maradt el a szerdai értéktől. A hongkongi hang Seng ennél is nagyobbat, 7,15 százalékot esett, míg a dél-koreai Kospi tőzsdeindex 7,56 százalékkal zuhant vissza. Viszonylag olcsón megúszta a Shanghai Composite, mely mindössze 2,44 százalékot veszített a végére.
Három napos emelkedésnek vetettek véget az ázsiai cégek csökkentett profitelőrejelzései csütörtök reggel. A News Corp árfolyama 21 százalékkal zuhant vissza, miután a nettó eredmények csökkenését valószínűsítette a vállalat. A Cathay Pacific Airways 13 százalékkal lett olcsóbb, íg az Isuzu autógyártó szintén 21 százalékot bukott.
A Panasonic és a Hyundai annak köszönhetően esett több mint 8 százalékot, hogy szerdán bejelentették: a vártnál több ember veszítette el munkáját az Egyesült Államokban. Ebből a befektetők arra következtettek, hogy a közeljövőben csökkenni fog a kereslet az autók és az elektronikai cikkek iránt Amerikában.
A Toyota a tőzsde zárása után csökkentette 56 százalékkal profitvárakozását, mivel csökkent az autók iránti kereslet. A bejelentést megelőzően 10 százalékkal estek a japán autógyár papírjai a tőzsdén.
A nyersanyagárak csökkenése miatt a bányatársaságok és az energiacégek is nagyot estek: az ausztrál BHP Billiton 7,6 százalékkal lett olcsóbb a zárásig, míg a legnagyobb japán olajtermelő, az Inpex 11 százalékot bukott.
A gyenge vállalati eredmények, illetve a csökkenő profitelőrejelzések azt jelzik, hogy a világgazdaságnak súlyos recesszióval kell szembe néznie, az amerikai gazdaság lassulása elsősorban az exportpiac szűkülése miatt érinti érzékenyen a nagy ázsiai cégeket.