3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikai piacok hétfői nagymértékű emelkedése után kedden reggel a vezető ázsiai részvényindexek is jelentősen megugrottak, a befektetők egyre nagyobb része számít arra, hogy a kormányok mentőcsomagjai segítenek majd talpra állítani a pénzügyi szektort a hitelválság után. A japán Nikkei index több mint 14 százalékos pluszban volt reggel.

Az amerikai tőzsdék hétfői meredek emelkedése további optimizmust hozott a piacra, ez látszott az ázsiai indexek ma reggeli teljesítményén. Ahogy egyre több állami mentőcsomagot fogadnak el, úgy nő fokozatosan a befektetők bizalma, egyre többen hisznek abban, hogy az állami beavatkozások helyre tudják majd állítani a megtépázott pénzügyi szektort. A nyersanyagok árának emelkedése a bányatársaságoknak és az olajcégeknek kedvezett, így ezek a vállalatok is az átlagnál jobban szerepeltek.

A japán Nikkei 225 index reggelre 9447 pontig emelkedett, ez 14,15 százalékkal volt magasabb pénteki értékénél. A kiugró javuláshoz hozzájárult, hogy hétfőn szünnap volt a távol-keleti ország tőzsdéjén, így az akkor elmaradt emelkedést is most pótolta be a Nikkei. A hongkongi Hang Seng index 4,39 százalékos pluszban volt a kereskedés végén, míg a Shanghai Composite 0,77 százalékos javulást mutatott.


A legnagyobb japán bank, a Mitshubishi UFJ részvényei több mint 14 százalékkal drágultak napközben, miután a cég bejelentette, hogy 9 milliárd dollárért megveszi a morgan Stanley 21 százalékos tulajdonrészét. Az üzletről már régóta lehetett hallani, azonban közben megszakadtak a tárgyalások, így csak most véglegesítették a részvényeladást.

Az amerikai kormány illetékesei hétfőn este jelentették be, hogy a Kongresszus által elfogadott 700 milliárd dolláros mentőcsomagból 250 milliárdot költ a kabinet kisebbségi tulajdonrészek vásárlására. A bajba jutott bankokban részvényt vesz a kormány, így lényegében tőkét emel bennük. A fennmaradó 450 milliárd dollárból kiváltják a bankok megbízhatatlan hiteleit, illetve hitelt nyújtanak a bajba jutott pénzintézeteknek.

Az európai kormányok hétfőn sorra jelentették be bankmentő akcióikat, összesen mintegy 2 billió dollárt szánnak erre a célra. A német kormány például 500 milliárd eurót szavazott meg, míg a francia kabinet 360 milliárd eurós csomagról döntött.

A japán piacon a Toyota 15 százalékkal lett drágább, míg a Honda 16 százalékot javított annak köszönhetően, hogy a pénzügyi szektor várható megnyugvása után várhatóan az export is fokozatosan tér magához. A Sony 17 százalékkal drágult korábbi mélypontjához képest.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!