A jelek szerint a Bush-kormány elkötelezett az autógyárak megmentése iránt, ha szükséges, akkor a Kongresszus megkerülésével is hajlandó segítséget nyújtani a bajba jutott vállalatoknak. Kínában a kormány több milliárd dolláros programot fogadott el, mellyel a kiskereskedelmi forgalmat élénkítenék. Ezek a hírek pozitív hatással voltak a vezető ázsiai tőzsdékre, hétfőn reggel jelentősen erősödtek az indexek.
A japán Nikkei 225 index 8664 ponton fejezte be a napot, ez 5,21 százalékkal volt magasabb pénteki értékénél. A hongkongi Hang Seng 2,9 százalékot tudott javítani, míg a dél-koreai tőzsde Kospi indexe 4,93 százalékkal ugrott meg. Kismértékben gyengült viszont a Shanghai Composite, mely 1952 pontig esett vissza.
Az elemzők szerint az ázsiai tőzsdék pozitív teljesítménye arra utal, hogy a világ részvénypiacai rövidtávon stabilizálódhatnak az utóbbi három hónap hektikus mozgásai után. Pénteken a kereskedés második felében már a Wall Street vezető indexei is erősödtek, miután az amerikai pénzügyminisztérium bejelentette, hogy kész segítséget nyújtani a három nagy detroiti autógyártónak, miután a Szenátus előtt elbukott a 14 milliárd dolláros mentőcsomag.
Annak ellenére is a japán részvénypiac vezette az emelkedést, hogy az ország jegybankja hétfőn bejelentette: a fő iparágakban a bizalom 34 éves mélypontra esett vissza. A szakemberek szerint azért nem vették figyelembe ezt az adatot, mert a befektetők úgy vélik, hogy az amerikai autógyárak valamilyen formában mindenképp megkapják a mentőcsomagot, ez pedig elhomályosítja a rossz adatot.
A kínai piac annak ellenére nem tudott emelkedni, hogy vasárnap a központi kormányzat arról határozott, hogy megemeli az eddigi összeget, hogy még jobban felpörgesse a kiskereskedelmi forgalmat, ezen keresztül pedig a gazdaságot. Sok szakértő szerint Kína egyetlen esélye az lehet, ha a belső fogyasztást tudja jelentősen emelni, az exportpiacok szűkülése miatt kieső bevételt ugyanis valamiből fedeznie kell.
Ázsiában az autógyárak vezették az emelkedést hétfőn reggel, a legtöbb befektető a mostani helyzetben arra számít, hogy a Bush-kormányzat a korábban elfogadott 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomagból fogja kisegíteni az autógyárakat. A Toyota 8,3 százalékkal drágult, míg a Honda-papírok 7,8 százalékot javítottak annak ellenére, hogy a jen erősödése csökkenti a főleg exportra termelő vállalatok bevételeit.