Pénteken megint lefelé fordult a vezető ázsiai részvényindexek többsége, miután a vártnál gyengébb amerikai munkaerőpiaci adatok hatására ismét elfordultak a befektetők a kockázatos eszközöktől. Már csütörtökön a Wall Streeten is negatív volt a hangulat, így nem volt meglepő Ázsia szenvedése.
10 142 ponton fejezte be a hét utolsó kereskedési napját a tokiói Nikkei 225 index, ez 0,21 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki értéknél. A hongkongi Hang Seng 1,1 százalékos mínuszt szedett össze a kereskedés végére, míg a Shanghai Composite 1,98 százalékkal gyengült. 0,05 százalékot veszített a dél-koreai Kospi, a tajvani piac viszont pozitív értelemben kilógott a sorból 0,15 százalékos felfelé araszolásával.
A pénzügyi szektornak nem tett jót a Nemzetközi Fizetések Bankjának (BIS) bejelentése, mely szerint 2012-től minden banknak a jelenleginél szigorúbb tőkekövetelményeknek kell majd megfelelnie. Ez ismét rávilágított arra, hogy a pénzintézeteknek még a válság elmúltával is további tőkére lesz szükségük. A hét elején még arról volt szó, hogy akár egy évtizeddel is kitolódhat a határidő, akkor az kedvező hír volt a bankok számára.
Az elemzők úgy vélekednek, hogy ugyan a kilátások javultak, azonban az utóbbi két-három hét ismét rávilágított arra, mennyire törékeny még a jelenlegi pozitív hangulat. Elég ha csak Dubaj problémáira gondolunk, vagy Görögország leminősítését említjük, melyek mind negatív hatással voltak a kockázatvállalási kedvre.
Amerikában csütörtökön jelentették be, hogy a múlt héten 480 ezren kértek első alkalommal munkanélküli segélyt, ami hétezres emelkedést jelentett az előző adathoz képest. Ez is azt bizonyítja, hogy még senki sem tudja, mennyire lesz fenntartható a javulás a gazdaságban, egyelőre a befektetők is a következő adatokra várnak.
Az elmúlt napokban az amerikai kamatemelési várakozások befolyásolták még leginkább a befektetőket. A Fed a szerdai kamatdöntő ülése után úgy nyilatkozott, hogy a gazdaság fenntartható növekedésével párhuzamosan 2010-ben megszünteti néhány likviditásnövelő intézkedését. Ez egy újabb jel arra, hogy rövidesen be fog következni amitől annyian tartanak: az amerikai jegybank elkezdi emelni a kamatot a jelenlegi rekord alacsony szintről.