Erősödéssel zártak péntek reggel a vezető ázsiai részvényindexek, miután a vártnál kedvezőbb adatok jelentek meg a kínai export várható alakulásáról. Tokióban az utóbbi két nap negatív hangulata után 2,5 százalékot javított a Nikkei, így ismét 10 000 pont felett zárt a mutató.
10 107 ponton állt a záráskor a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 2,48 százalékkal volt magasabb a csütörtöki értékénél. A hongkongi Hang Seng 1,24 százalékot javított, a Shanghai Composite pedig 0,04 százalékkal araszolt feljebb. 0,25 százalékkal emelkedett a dél-koreai Kospi, a tajvani piacon pedig 1,53 százalékos szárnyalás volt megfigyelhető.
Pénteken jelentették be, hogy a kínai export 1,2 százalékkal csökkent novemberben, ez az utóbbi egy év legjobb adata volt, jelentős javulást mutat az októberi 13,8 százalékos zuhanás után. A számok azt mutatják, hogy elsősorban a fő felvevőpiacokon tapasztalható javulásnak volt köszönhető a kínai kivitel ilyen kis mértékű esése, a múlt hónapban nőtt az igény a kínai termékek iránt.
Nemrég pozitív adatok jelentek meg a kínai ipari termelésről és a kiskereskedelmi forgalomról is, ezek az exporttal együtt már arra utalnak, hogy a világ harmadik legnagyobb gazdasága valóban a kilábalás útján van.
A jó hangulathoz persze hozzájárult az is, hogy csütörtökön a Wall Streeten is felfelé tartottak a részvényárfolyamok, a jelek szerint lassan elmúlik az újabb megingás a világ piacairól, melyet a nemzetközi hitelminősítők lépései okoztak a hét elején. Akkor a Fitch leminősítette Görögországot, a Moody's elemzői pedig ismét annak a véleményüknek adtak hangot, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia a legmagasabb Aaa kategória határán táncol.
Az olaj ára csütörtökön 70 dollár alá is benézett a világpiacokon, majd péntek reggel ismét emelkedésnek indult a jegyzés és 71 dollár közelébe kapaszkodott vissza. Ez jórészt annak köszönhető, hogy előttünk a hideg tél, a befektetők pedig emiatt a nyersanyag iránti kereslet emelkedésére számítanak.