Az amerikai tőzsdék csütörtöki gyengülése után péntek reggel Ázsiában is lefelé tartottak a vezető indexek. A Wall Streeten főleg az energia iránti gyenge kereslet mozdította lefelé a részvényárfolyamokat, ennek volt köszönhető az olajár csökkenése, amivel összhangban estek a részvények.
9770 ponton állt nem sokkal a zárás előtt a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,35 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki értékénél. A hongkongi Hang Seng 0,11 százalékkal erősödni tudott a nap második felére, a Shanghai Composite viszont 0,23 százalékot veszített értékéből. Enyhe lecsorgást mutatott a dél-koreai Kospi és a tajvani tőzsde vezető indexe is.
Az utóbbi napokban egyre többen adtak hangot annak a véleményüknek, hogy némileg ok nélkül emelkednek a világ tőzsdéi, talán ennek köszönhető, hogy mostanra még óvatosabbá váltak a befektetők. A hetekben vegyes makroadatok jelentek meg, hiszen például az amerikai GDP-ről a vártnál pozitívabb számok jöttek ki, a munkanélküliség viszont 10 százalék fölé emelkedett.
Csütörtökön az olajkészlet-adatok voltak soron, melyek meghozták az esést a tőzsdékre. A statisztika szerint ugyanis csökkent a üzemanyag iránti kereslet a gazdaság visszaesése miatt. Ennek köszönhetően lejtőre került az olajár, ami húzta magával a részvényeket is. Péntek reggel már csak kicsivel 76 dollár felett volt egy hordó nyersanyag ára.
Az olajkészlet-adatokat csak részben tudták ellensúlyozni a vártnál jobb heti munkanélküliségi adatok, hiszen a frissen segélyért jelentkezők száma a vártnál jobban csökkent.
Az elemzők egy része szerint a múlt héten megjelent vártnál jobb GDP-adatok miatt egy kicsit túlságosan is optimisták lettek a befektetők, ennek a korrekciója zajlik most.