A hét utolsó kereskedési napján is nagyot estek a vezető ázsiai részvényindexek, a hongkongi piacon például majdnem 5 százalékos zuhanás volt tapasztalható. Továbbra is a dubaji államcsőddel kapcsolatos aggodalmak okozzák a félelmeket a piacokon, a hírek hatására az olaj is lejtmenetbe kapcsolt.
9081 ponton állt pénteken nem sokkal a zárás előtt a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 3,22 százalékkal volt alacsonyabb az előző napi értékénél. A hongkongi Hang Seng ennél is nagyobbat bukott: 4,71 százalékos mínuszt szedett össze a nap második felére. A kínai Shanghai Composite 2,33 százalékkal gyengült a hét utolsó napján, míg a dél-koreai Kospi 4,69 százalékkal állt alacsonyabban, mint csütörtökön.
Szerdán bombaként robbant a hír a piacon, hogy az egyik dubaji állami vállalat, a Dubai World hat hónapos halasztást kér adósságainak fizetésére. Sokan ebből rögtön az arab ország várható csődjére következtettek, ez pedig lejtőre tette a világ vezető részvénypiacait.
Pénteken aztán folytatódott a pánik, továbbra sem lehet semmi biztosat tudni Dubaj anyagi helyzetéről. Közben a dollár folytatta gyengülését a japán jennel szemben, az ázsiai piacokra ez is rossz hatással volt, hiszen a régió sok cégének az Egyesült Államok az első számú felvevőpiaca.
A Dubajból érkező hírek hatására a befektetők rögtön menekülni kezdtek a kockázatosabb eszközökből, elég csak a forint grafikonjára nézni. Az arab ország 60 milliárd dollárnyi hitelére kért halasztást, a befektetők egyrészt az állam csődjétől, másrészt pedig a jelentős banki veszteségektől tartanak. Részben ennek volt köszönhető péntek reggel az HSBC 6,1 százalékos zuhanása a tőzsdén és a Standarrd Chartered 5,8 százalékos szakadása. Mindkét brit hátterű banknak vannak érdekeltségei a Közel-Keleten.
A hangulat romlása magával rántotta a dollárt is: az amerikai deviza 14 éves mélypontra gyengült a japán jen ellenében, már 85 jent sem ért egy dollár. Ez pedig negatív hatással volt az ország fő exportőreire, mint például a Nissan és a Sharp.
A befektetők pesszimizmusa az olajra is hatással volt, meredeken szakadni kezdett a nyersanyag ára, péntek reggel már 75 dollárt sem ért egy hordó nyersolaj.