3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hét utolsó kereskedési napján is nagyot estek a vezető ázsiai részvényindexek, a hongkongi piacon például majdnem 5 százalékos zuhanás volt tapasztalható. Továbbra is a dubaji államcsőddel kapcsolatos aggodalmak okozzák a félelmeket a piacokon, a hírek hatására az olaj is lejtmenetbe kapcsolt.

A hét utolsó kereskedési napján is nagyot estek a vezető ázsiai részvényindexek, a hongkongi piacon például majdnem 5 százalékos zuhanás volt tapasztalható. Továbbra is a dubaji államcsőddel kapcsolatos aggodalmak okozzák a félelmeket a piacokon, a hírek hatására az olaj is lejtmenetbe kapcsolt.

9081 ponton állt pénteken nem sokkal a zárás előtt a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 3,22 százalékkal volt alacsonyabb az előző napi értékénél. A hongkongi Hang Seng ennél is nagyobbat bukott: 4,71 százalékos mínuszt szedett össze a nap második felére. A kínai Shanghai Composite 2,33 százalékkal gyengült a hét utolsó napján, míg a dél-koreai Kospi 4,69 százalékkal állt alacsonyabban, mint csütörtökön.

Szerdán bombaként robbant a hír a piacon, hogy az egyik dubaji állami vállalat, a Dubai World hat hónapos halasztást kér adósságainak fizetésére. Sokan ebből rögtön az arab ország várható csődjére következtettek, ez pedig lejtőre tette a világ vezető részvénypiacait.

Pénteken aztán folytatódott a pánik, továbbra sem lehet semmi biztosat tudni Dubaj anyagi helyzetéről. Közben a dollár folytatta gyengülését a japán jennel szemben, az ázsiai piacokra ez is rossz hatással volt, hiszen a régió sok cégének az Egyesült Államok az első számú felvevőpiaca.

A Dubajból érkező hírek hatására a befektetők rögtön menekülni kezdtek a kockázatosabb eszközökből, elég csak a forint grafikonjára nézni. Az arab ország 60 milliárd dollárnyi hitelére kért halasztást, a befektetők egyrészt az állam csődjétől, másrészt pedig a jelentős banki veszteségektől tartanak. Részben ennek volt köszönhető péntek reggel az HSBC 6,1 százalékos zuhanása a tőzsdén és a Standarrd Chartered 5,8 százalékos szakadása. Mindkét brit hátterű banknak vannak érdekeltségei a Közel-Keleten.


A hangulat romlása magával rántotta a dollárt is: az amerikai deviza 14 éves mélypontra gyengült a japán jen ellenében, már 85 jent sem ért egy dollár. Ez pedig negatív hatással volt az ország fő exportőreire, mint például a Nissan és a Sharp.

A befektetők pesszimizmusa az olajra is hatással volt, meredeken szakadni kezdett a nyersanyag ára, péntek reggel már 75 dollárt sem ért egy hordó nyersolaj.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!