8575 ponton fejezte be a keddi kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,39 százalékkal volt alacsonyabb a hétfői záróértéknél. A hongkongi Hang Seng 1,43 százalékkal esett vissza a nap második felére, míg a Shanghai Composite 0,31 százalékos lecsorgást mutatott. 1,04 százalékos mínuszban fejezte be a napot a dél-koreai tőzsde Kospi indexe, miközben a tajvani piacon 2 százalékot esett a vezető mutató.
Az amerikai tőzsdék tegnap pluszban zártak ugyan, de a Wall Streeten is megbicsaklott a hangulat arra a hírre, mely szerint a Standard & Poor's összesen 15 európai országot vett negatív figyelőlistára. Vagyis gyakorlatilag az egész eurózónát leminősítené a cég arra hivatkozva, hogy szerintük lassú és körülményes a döntéshozatal a valutaunióban. A hitelminősítő bejelentése egycsapásra szétzúzta a hétvégén és hétfőn megjelent pozitív híreket Európával kapcsolatban. Az olasz kormány vasárnap ismertette megszorító csomagját, tegnap pedig Merkel és Sarkozy komoly előrelépésről beszéltek közös tárgyalásuk után. Az EU vezetői csütörtökön és pénteken tartják idei utolsó csúcstalálkozójukat, melyen a befektetők az eddiginél hihetőbb és komolyabb intézkedéseket várnak.
Hongkongban a bankok voltak a nap vesztesei a S&P bejelentésének hatására. A Bank of Communications papírjai 2,03 százalékkal gyengültek a kereskedés második felére, míg a Bank of China 2,85 százalékkal esett vissza. Eközben az HSBC 1,2 százalékkal lett olcsóbb miután a bankóriás komoly büntetést kapott a brit hatóságoktól amiatt, hogy ingatlanpiaci befektetőknek értékesített értékpapírokat.
A bányatársaságoknak és a fémipari cégeknek is rossz napjuk volt: a Rio Tinto 2,16 százalékkal gyengült, míg a Newcrest Mining 3,96 százalékkal esett vissza az ausztrál piacon. Japánban a Sumitomo Metal Mining 1,82 százalékkal lett olcsóbb, a JFE Holdings pedig 4,13 százalékkal esett tegnapi értéke alá.
mfor.hu