10 067 ponton fejezte be a szerdai kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,81 százalékkal volt magasabb az előző napi értéknél. Az index nagyjából egy hónapja, május közepén zárt utoljára a bűvös tízezres határ felett. Hongkongban és Kínában szünnapot tartottak, így ott kimaradtak az emelkedésből a piacok. A dél-koreai Kospi 0,91 százalékkal kapaszkodott feljebb a nap végére, a tajvani tőzsdén pedig szintén kimaradt a mai nap.
Az utóbbi hetekre az aggodalom volt jellemző a világ tőzsdéin, elsősorban az európai országok adósságválsága miatt voltak idegesek a befektetők. Egyrészt sokan féltek attól, hogy valamelyik bajba jutott ország előbb-utóbb csődöt jelent, másrészt pedig jelentős volt annak veszélye, hogy a görög, spanyol vagy portugál megszorítások visszafogják a kibontakozó növekedést.
A jelek szerint a befektetők kezdik félretenni a fenti aggodalmaikat, az ázsiai és az amerikai gazdaságok javuló jeleire koncentrálnak. Ugyanakkor az elemzők arra figyelmeztetnek, hogy a piacok továbbra is bizonytalanok, a befektetők minden apró hírre a normálisnál hevesebben reagálhatnak.
A javuláshoz hozzájárult az, hogy kedden Amerikában a Boeing repülőgépgyártó bejelentette, hogy növeli termelését, míg az egyik számítástechnikai vállalatokat tömörítő csoport új előrejelzést adott ki, mely szerint nőni fog a kereslet a szektorban. Ezek miatt nem volt meglepő, hogy elsősorban az ipari és a technológiai papírok húzták a tengerentúli indexeket.
Japánban a kivitelre termelő cégek részvényei lettek a nap nyertesei a jen gyengülése miatt: a Canon például 3,2 százalékkal ért többet, mint kedden, a Sony árfolyama pedig 1,5 százalékkal ugrott meg. A Nintendo 4,7 százalékos szárnyalást produkált, miután a cég Los Angelesben bemutatta új 3D-konzolját.
A devizapiacokon a dollár kismértékben gyengült a japán jennel és az euróval szemben is, míg az árupiacokon az olaj világpiaci jegyzése 77 dollár fölé emelkedett.
Menedzsment Fórum