8690 ponton fejezte be a csütörtöki kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,93 százalékkal alacsonyabb volt a tegnapi szintnél. A hongkongi Hang Seng 2,53 százalékot bukott, míg a Shanghai Composite 2,13 százalékos mínuszt szedett össze a zárásra. 2,33 százalékkal visszaesett a dél-koreai Kospi is, míg a tajvani tőzsde vezető indexe 1,48 százalékos mínuszban fejezte be a kereskedést.
Elemzők szerint a hirtelen eladási hullám annak köszönhető, hogy még mindig sok a bizonytalanság a világgazdaságban, továbbra sem lehet tudni semmi biztosat az eurózóna megmentéséről, Amerikából sem érkeznek egyértelműen pozitív jelek, illetve a kínai gazdaság állapota is sokakat aggaszt. Éppen ezért ebben a helyzetben most realizálták az elmúlt napok profitját. A rossz hangulathoz hozzájárult az amerikai indexek tegnapi gyengülése is, a Wall Streeten a Fed Bézs könyvének publikálása után fordultak le a mutatók.
A nyersanyagárak is jelentősen csökkentek a piacokon, ennek köszönhetően a bányatársaságok és más nyersanyagipari cégek voltak a nap vesztesei. Az Aluminium Corp. of China például 6,22 százalékkal lett olcsóbb, míg a Zhaojin Mining Industry 6,81 százalékot esett. Ausztráliában a Rio Tinto 3,43 százalékos mínuszban zárt, míg a BHP Billiton 2,53 százalékot veszített értékéből.
Az olajiparban is éreztette hatását a pesszimizmus: a Cnooc például 5,01 százalékot bukott Hongkongban, míg a Woodside Petroleum 4,16 százalékkal lett olcsóbb az ausztrál tőzsdén. A PetroChina papírjai 5,14 százalékot estek, miután a társaság bejelentette, hogy 50 milliárd jüanos veszteséget vár az idei évre.
mfor.hu