3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kismértékben erősödött ma a BUX index, mely a nap végén 0,38 százalékkal állt csütörtöki értéke felett. A befektetők többsége az esti kongresszusi döntésre vár a mentőcsomaggal kapcsolatban, ugyanakkor az utóbbi napokban folyamatosan jelentek meg hírek az amerikai gazdaság lassulásáról.

Nem tudott jelentősen elmozdulni csütörtöki értékétől a BUX index, jórészt egész nap oldalazott. A végére kismértékű pluszba tudott kerülni, azonban a forgalom alacsony volt az elmúlt hetekhez képest. A jövő hét kereskedését meghatározhatja az amerikai Kongresszus ma esti szavazása, a képviselők másodszor is véleményt nyilvánítanak a 700 milliárd dolláros mentőcsomagról.

A BUX a nap végén 19 074 ponton zárt, ez 0,38 százalékkal volt magasabb, mint a csütörtöki értéke. A napi részvényforgalom kissé elmaradt az utóbbi hetekben tapasztalttól, délutánig 13,3 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a papírok. A vezető részvények vegyesen szerepeltek, a Mol 0,9 százalékos gyengülés után 15 350 forintot ért, míg az OTP 0,64 százalékot javított, 6300 forintot ért a nap végén. Minimális mértékben erősödött a Magyar Telekom, mely 797 forintba került a zárás előtt.


Jó napjuk volt a gyógyszeripari részvényeknek, különösen a Richter teljesített kimagaslóan. A nagyobbik gyógyszercég papírjai 2,25 százalékkal drágultak, 31 750 forintot értek a nap végén, míg az Egis 0,28 százalékkal ért többet, mint csütörtökön.

A befektetők többsége még mindig a tengerentúli piacokra figyel, mivel az amerikai Kongresszus ma este dönt a módosított mentőcsomagról. Az elemzők szerint kérdéses, hogy a képviselők megszavazzák-e a tervet, mivel sokan még mindig nem értenek egyet azzal, hogy a kormány 700 milliárd dollárt elköltsön a bankok megmentésére.

Az utóbbi napokban sorra jelentek meg a kiábrándító elemzések, makroadatok az amerikai gazdaság állapotáról, ma a szeptemberi munkanélküliség statisztikája látott napvilágot. A munkanélküliek aránya változatlanul 6,1 százalék volt a múlt hónapban, ami azt mutatja, hogy tartósan magas szinten ragadt be a munkanélküliség az Egyesült Államokban. A nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma a vártnál nagyobb mértékben esett vissza szeptemberben.

Az amerikai piacot mozgatta az a hír is, mely szerint a Wells Fargo 15,1 milliárd dollárért megveszi a Wachoviát, mely egyre nagyobb gondban volt a hitelválság miatt. A múlt héten kezdtek zuhanni a cég részvényei a tőzsdén, már akkor szóba kerültek lehetséges vevőjelöltek, de az elemzők inkább a Citigroupot tartották a befutónak.

Az olaj ára délutánra kismértékben emelkedett, de valószínűleg így is az elmúlt négy év legnagyobb heti esését produkálja a nyersanyag. Az amerikai tőzsdék nyitása után néhány órával 94,47 dollárt ért egy hordó olaj, ez 50 centtel volt magasabb a csütörtöki árnál.

A magyar piac szempontjából fontos a forint árfolyamának alakulása is. A magyar deviza reggel meredeken gyengült az euróval szemben, egészen 246,50 környékére emelkedett az árfolyam. Délutánra aztán kicsit visszapattant a forint, 244,55 forintot kellett fizetni egy euróért.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!