Úgy tűnik, elkerült minket az amerikai piacokon tegnap uralkodó káosz, hiszen a várakozásokkal ellentétben nemhogy nem zuhant, de erősödött a BUX ma. Persze továbbra is érdemes résen lenni, mivel csak lassan szivárognak a hírek a mentőcsomag elutasítása utáni tervekről. Az valószínűnek tűnik, hogy valamilyen mentőakcióra szükség lesz, de a konkrétumok egyelőre nem ismertek. A magyar piacon nem jelent meg olyan adat, mely befolyásolta volna a kereskedést, jórészt a nemzetközi hangulat diktált.
A BUX végül 18 869 ponton, 0,83 százalékkal tegnapi értéke felett zárt, ami mindenképpen dicséretes az amerikai tőzsdék tegnapi szakadását látva. A forgalom kimagasló volt, különösen a kereskedés utolsó perceiben élénkült meg, végül 45 milliárd forint cserélt gazdát a piacon. Néhány perccel a zárás előtt még alig 20 milliárd volt a forgalom, majd utána kezdődtek a vételek. A vezető papírok közül a Mol lett a nap nyertese, az olajrészvények 4,3 százalékos drágulás után 15 540 forintot értek. A tengerentúli pénzügyi szektor problémái viszont érzékenyen érintették az OTP-t, mely végül 2,43 százalékkal tegnapi értéke alatt 6110 forinton zárta a napot. 1,36 százalékot bukott a végére a Magyar Telekom, mely 800 forintig esett így vissza.
A gyógyszerrészvények is pozitív napot zártak: a Richter 3,44 százalékos ugrással 31 135 forinton állt délután, míg az Egis 11 270 forintos ára 1.62 százalékkal volt magasabb a tegnapinál.
A forint viszonylag stabil volt napközben, ritkán mozdult ki a 242-244 közötti sávból. Délelőtt rövid időre a 245-öt is megközelítette az árfolyam, de aztán erősödni kezdett a magyar deviza. A tőzsdezárás után 242,55 forintot kellett fizetni egy euróért, míg a dollár árfolyama 171,30-nál állt. Az amerikai deviza délután kezdett meredeken erősödni az euróval szemben, a tegnapi 1,44 körüli szintről 1,4154-ig ugrott.
A tengerentúlon egyelőre minden szem a kongresszusra és a kormányra szegeződik, miután tegnap a képviselők elutasították a 700 milliárd dolláros mentőcsomagot. A Wall Street vezető részvényindexei ennek hatására komoly zuhanást produkáltak, de Európában ma csak a nyitáskor voltak negatív előjelek.
Délután Bush elnök arról beszélt, hogy a kongresszusnak valamilyen mentőakciót muszáj lesz elfogadnia, különben az amerikai gazdaság hosszú és fájdalmas recesszióval néz szembe. Mindez arra utalhat, hogy várhatóan még a héten megpróbálnak elfogadtatni egy másik tervet a képviselőkkel. Ha ez sem valósulna meg, akkor a kormány elvileg a kongresszus nélkül is dönthet a beavatkozásról, a Fed-en keresztül is juttathat pénzt a bankoknak.
Az olajár a tegnapi szakadás után ma emelkedett, mivel enyhült a káosz és a bizonytalanság a piacokon. Délután 99,30 dollárba került egy hordó nyersanyag, ami 2,93 dollárral volt magasabb a tegnapi árfolyamnál.
Pozitív hír, hogy az amerikai piacok is erősödéssel kezdtek ma, délután a Wall Street vezető indexei 2-3 százalékkal álltak tegnapi értékük felett.