3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Csak rövid ideig tudott tegnapi értéke felett tartózkodni a BUX index, végül 0,6 százalékos mínusszal zárta a kereskedést.

Várható volt, hogy a nemzetközi piacok gyengélkedése miatt ma a Budapesti Értéktőzsdén is a pesszimista hangulat fog uralkodni. Ezért volt meglepő, hogy délelőtt erősödött a BUX index, szembement az európai trendekkel. Később hamar vége lett a pluszos kereskedésnek, a délutáni amerikai makroadatok is hozzájárulhattak, hogy ismét eséssel sikerült zárni.

A BUX index 20 282 ponton állt a záráskor, ami 0,6 százalékkal marad el a tegnapi értékétől. A napi részvényforgalom nem volt különösebben alacsony, közel 20 milliárd forint értékben kereskedtek a papírokkal. A vezető részvények vegyesen szerepeltek, a Mol pozitív teljesítménye tompította a BUX veszteségét. Az olajrészvények végül 18 495 forinton zártak, ami 0,52 százalékkal magasabb tegnapi árfolyamuknál. Nem járt ilyen jól az OTP, mely főleg a kedvezőtlen nemzetközi hangulat miatt bukott 2,04 százalékot, 6250 forinton fejezte be a napot. A Magyar Telekom nem tudta átmenteni a tegnapi pozitív hangulatát, végül 0,39 százalékos esés után 767 forintot ért.

Felemás napot zártak a gyógyszeripar képviselői: az Egis 0,59 százalékkal olcsóbb lett, mint tegnap volt, a Richter viszont 0,29 százalékot javítani tudott.

Délután a vártnál kedvezőtlenebb makroadatok láttak napvilágot Amerikában, kiderült, hogy a kiskereskedelmi forgalom alig nőtt a múlt hónapban, a termelői árak viszont a vártnál nagyobb mértékben emelkedtek. Délután magyar idő szerint négy órakor kezdődött Ben Bernanke Fed-elnök kongresszusi meghallgatása, melyre főleg a rekordgyenge dollár miatt figyelnek a piaci szereplők.

Az amerikai fizetőeszköz ugyanis ma új rekordszintre gyengült az euróval szemben, délelőtt több mint 1,60 dollárt adtak egy euróért. A magyar deviza a régiós valutákkal együtt gyengülésnek indult, a nap második felében 232,46 forintot ért egy euró.

Az elmúlt napok kismértékű drágulásai után ma csökkenésnek indult az olaj világpiaci ára, délután a New York-i árutőzsdén 144,49 dollárt adtak egy hordó nyersanyagért, ez 69 centtel marad el a tegnapi árfolyamtól.

A vezető nyugat-európai indexek jelentős mínuszban voltak egész nap, meg sem tudták közelíteni tegnapi záróértéküket. A magyar tőzsdezárásig a francia CAC 40 index 2,42 százalékot bukott, a londoni FTSE 2,88 százalékkal esett vissza, a frankfurti DAX pedig 2,73 százalékkal gyengült.

A tengerentúlon folytatódnak a pénzügyi szektorról szóló félelmek, ezeknek köszönhetően ma a nyitást követően is gyengültek a fontosabb részvényindexek. A Dow Jones ipari index 1,51 százalékkal esett vissza az első néhány óra alatt, a Standard & Poor's 1,75 százalékkal gyengült, míga a Nasdaq 1,43 százalékot bukott a nap elején tegnaphoz képest.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!