Nemrég még a 21 000 pontos BUX-ot ünnepeltük, ma reggel pedig már ismét meg kell barátkozni a 20 000 alatti értékekkel. Az amerikai részvénypiacok tegnapi szakadása után várható volt, hogy ma minket is utolér a pesszimizmus. Délután fontos munkanélküliségi adatok jönnek a tengerentúlról, melyek tovább erősíthetik a negatív hangulatot.
Délelőttre 19 789 pontig esett a BUX index, ez 2,67 százalékkal volt alacsonyabb tegnapi értékénél. Az eladókkal együtt megérkezett a forgalom is a tőzsdére, az első néhány óra alatt 6,4 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a papírok. A vezető részvények szinte mindegyike jelentős mértékben visszaesett, az egyetlen kivétel a Magyar Telekom. A Mol több mint 3,2 százalékos zuhanás után 15 920 forintig esett, míg az OTP 3,99 százalékkal lett olcsóbb, 6770 forinton állt. A Magyar Telekom a nyitáskor esett, majd felfelé indult, délelőtt ugyanúgy 820 forinton állt, mint a tegnapi záráskor.
Mínusszal kezdtek a gyógyszeripari részvények is, melyek közül az Egis az első néhány órában 1,1 százalékos esést produkált, a Richter pedig 2,4 százalékot bukott.
Délután fontos munkanélküliségi adatok jelennek meg Amerikában, az előrejelzések szerint továbbra is magas marad az amerikai munkanélküliség. Júliusban 5,7 százalék volt a munkanélküliség, hasonló értéket várnak augusztusra is az elemzők. A nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma sorozatban nyolcadik alkalommal mutathat csökkenést az előrejelzés szerint. Mindez arra utal, hogy várhatóan tovább fog csökkenni a belső fogyasztás az Egyesült Államokban, ez pedig a gazdasági növekedést is visszavetheti.
Az olaj ára tovább csökkent, de már ez sem tudja jobb kedvre deríteni a befektetőket, most fontosabbak a makroadatok. Ma délelőtt 106,19 dollárig esett az olajár, ez 1,7 dollárral volt alacsonyabb a tegnapi árfolyamnál.
Amerikában a pénzügyi szektorból is újabb negatív hírek jelentek meg: a Goldman Sachs elemzője tegnap eladásra minősítette le a Merrill Lynchet, mivel szerinte további veszteségleírásokra kell számítani. Ez a hír az egész pénzügyi szektorra negatív hatással lehet.
A vezető nyugat-európai indexek is átvették az amerikai piacoktól a zuhanást, kivétel nélkül komoly mínusszal nyitottak. A francia CAC 40 délelőttig 1,69 százalékkal gyengült, az FTSE 1,45 százalékot bukott, míg a DAX 1,44 százalékkal esett.