3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szinte egész nap pénteki értéke körül állt a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, mely végül 0,2 százalékos mínusszal zárta a hétfői napot. A vezető részvények közül az OTP lett a legnagyobb vesztes, a bankrészvények több mint 2 százalékkal estek vissza azok után, hogy a forint 280 fölé gyengült az euróval szemben.

Csendes napon van túl a Budapesti Értéktőzsde, a BUX index szinte egész nap pénteki értéke körül ingadozott. A vezető papírok vegyesen szerepeltek, leginkább az OTP esése húzta lefelé a piacot, ezt viszont ellensúlyozták a gyógyszergyártók erősödésükkel. A forint délutánra átlépte a lélektani határt, 280 fölé emelkedett az euró árfolyama.

A BUX index végül 12 516 ponton zárt hétfőn, ez 0,19 százalékkal volt alacsonyabb, mint a múlt pénteki értéke. A kismértékű eséshez alacsony forgalom társult, a részvénypiacon alig 10 milliárd forint cserélt gazdát a nap végére.

A vezető részvények közül elsősorban az OTP gyengülése húzta lefelé a piacot, a bankpapírok a nap végén 2775 forintot értek, ami 2,25 százalékkal volt alacsonyabb a pénteki árfolyamnál. A bankkal kapcsolatos hír, hogy a Julius Baer vagyonkezelő engedélyt kapott a PSZÁF-tól, hogy 15 százalék fölé növelje részesedését a cégben. A Mol 0,83 százalékos visszaesést követően 10 155 forinton zárta a hét első napját, míg a Magyar Telekom 1,29 százalékkal erősödni tudott, így 550 forinton állt meg.

Az átlagosnál jobban szerepeltek a gyógyszeripari részvények, a külföldi érdekeltségek miatt a forint gyengülése számukra kedvező volt. Az Egis végül 10 750 forinton zárt, ez 3,17 százalékkal haladta meg pénteki árát, míg a Richter 30 300 forintos árfolyama 1,02 százalékos drágulást jelentett.

A forint folytatta a múlt héten kezdett gyengülését, főleg a nap második felében esett vissza meredeken az euróval szemben. A tőzsde zárása után nem sokkal 281,11 forintot kellett adni egy euróért. Ha a záráskor is elesik a 280-as árfolyam, akkor felkészülhetünk a további forintgyengülésre a közeljövőben. A dollár árfolyama 210,66-nál állt délután, míg a svájci frankért 187,94 forintot kellett adni.

Jelentős makroadat nem jelent meg, a nemzetközi piacokon a befektetők többnyire a héten kezdődő gyorsjelentési szezonra fókuszálnak. Amerikában a hétfői zárás után jelent az Alcoa, a gyenge profitvárakozások miatt már a nyitás is negatív volt a Wall Streeten. A Dow az első néhány órában 0,46 százalékot veszített értékéből, míg a S&P 0,89 százalékkal esett vissza.


Nyugat-Európában szinte egész nap pénteki értékük alatt álltak a mutatók, a nap második felében a londoni FTSE 0,36 százalékos mínuszban volt, míg a frankfurti DAX 0,81 százalékkal esett vissza délutánra.

A hét második felében a vállalati gyorsjelentések mellett ismét előtérbe kerülhetnek a makroadatok is, több fontos statisztikát közölnek az Egyesült Államokban, Európában pedig az EKB kamatdöntése vonhatja magára a befektetők figyelmét.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!