3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Citigroup menedzsmentje pénteken ül össze a cég New York-i főhadiszállásán, hogy megtárgyalják a bank előtt álló lehetőségeket - írja a Bloomberg meg nem nevezett forrásra hivatkozva. Amerikában több lap is arról cikkezik, hogy eladhatják a vállalat egy részét, vagy akár az egészet, bár a cégvezetők egyelőre nem hajlanak erre.

Vikram Pandit, a Citigroup elnök-vezérigazgatója az utóbbi hetekben mindent megtett azért, hogy visszaállítsa a befektetők bizalmát a céggel szemben, de ez sem segített abban, hogy visszafogja a részvények árfolyamának zuhanását. Az egyik legnagyobb amerikai bank papírjai 15 éves mélyponton állnak a tőzsdén, a hírek szerint elképzelhető, hogy a menedzsment kénytelen lesz vevőt találni a banknak.

A Bloombergnek nyilatkozó forrás szerint a Citigroup vezetősége pénteken ül összen New Yorkban, hogy megvitassák a lehetőségeket. A pletykák szerint akár már ezen a megbeszélésen dönthetnek a bank egy részének, vagy egészének eladásáról - értesült a Wall Street Journal. A New York Times cikke szerint a menedzsment egyelőre nem hajlik arra, hogy eladja a céget, de végső esetben vélhetően ettől sem riadnak vissza.

Az egyik legnagyobb amerikai bank piaci értéke 2006 végén még 274 milliárd dollár volt, ez a héten 26 milliárdra esett vissza, így ebben a mutatóban már csak az ötödik legnagyobb az Egyesült Államokban. A héten elvileg pozitív hírek jelenek meg, hiszen a Citigroup 52 ezer ember elbocsátását jelentette be, az arab kisebbségi tulajdonosok pedig jelezték, hogy készek további részesedést venni, de a részvényeseket ez sem nyugtatta meg. A legnagyobb félelem azzal kapcsolatos, hogy a hírek szerint a megbízhatatlan hitelek miatt évi 20 milliárd dolláros veszteséget kell majd leírnia a cégnek.

"A befektetőket nehéz meggyőzni addig, amíg újabb és újabb csontvázak dőlnek ki a szekrényből" - nyilatkozta a Bloombergnek William Fitzpatrick elemző. Szerinte az okolja az eladási hullámot, hogy egyre több hír jelenik meg arról, hogy a következő negyedévekben további jelentős veszteségeket könyvelhet el a vállalat.

Cristina Pretto, a Citigroup szóvivője nem kívánta kommentálni a sajtóhíreket a menedzsment pénteki ülésével kapcsolatban, ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a cég a héten már kiadott egy közleményt, melyben leszögezték, hogy erős a tőkepozíciója és a likviditása is megfelelő.

A hírek szerint 50 milliárd dolláros tőkeinjekcióra lenne szüksége a Citinek ahhoz, hogy megfelelő legyen a tőkepozíciója. Ebből 25 milliárdra számíthat a vállalat az amerikai kormány 700 milliárd dolláros mentőcsomagjából. A Citi-részvények csütörtökön 26 százalékkal zuhantak vissza a Wall Streeten, 1994 óta először zártak 5 dollár alatt.


Állítólag a Citigroup alkalmazottai a napokban próbálják megnyugtatni az ügyfeleket, hogy a pénzük biztonságban van, jó hír, hogy egyelőre a nagyvállalati ügyfelek nem kezdték el kivenni a pénzüket. Az elemzők szerint a Citi megpróbálkozhat azzal, hogy úgynevezett nem elsődleges üzleteit eladja, így képes lehet talpon maradni a válságban. A cég a kereskedelmi banki tevékenység mellett brókercéget is működtet, hitelkártyákat bocsát ki, az összetett vállalat bizonyos részei vevőre találhatnak.

A bank vezetői a múlt héten 1,3 millió saját részvényt vettek, hogy ezzel is próbálják megnyugtatni a befektetőket, visszahozni a bizalmat. Vikram Pandit például 750 ezer részvényt vett darabonként 9,25 dolláros áron, azóta ezeken 3,41 millió dolláros vesztesége volt összesen.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!