9537 ponton állt a kereskedés második felében a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,64 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki értéknél. A többi vezető ázsiai piacon is pesszimista hangulat uralkodott: a hongkongi Hang Seng 0,53 százalékkal gyengült, a Shanghai Composite pedig 0,82 százalékkal esett vissza. 0,65 százalékot veszített tegnaphoz képest a dél-koreai Kospi, míg a tajvani piacon 0,49 százalékos volt a mínusz.
Kedvező vállalati gyorsjelentések jelentek meg pénteken Ázsiában, azonban ezen nem tudták ellensúlyozni a japán gazdaság lassulásával kapcsolatos negatív híreket. Hiába nőtt jelentősen a Samsung, a Sony és a Nissan profitja is, közben bejelentették, hogy az ipari termelés júniusban 1,5 százalékkal visszaesett Japánban az előző hónaphoz képest, ez pedig negatív meglepetést okozott a befektetők körében. Ráadásul az infláció zsinórban 16. hónapja csökkent, ami a defláció mélyülését jelenti, ez pedig szintén rossz hír.
Mindezek tetejébe a jen ismét a kulcsszint fölé erősödött a dollárral szemben, ez tovább rontotta a hangulatot a piacon. Az erős jen ugyanis jelentősen csökkenti az exportra termelő vállalatok profitját.
A befektetők többsége a pénteken megjelenő amerikai GDP-adatokat várja. Az elemzők szerint az első becslés 2,5 százalékra teheti a világ legnagyobb gazdaságának növekedését az első negyedéves 2,7 százalékos bővülés után. Csütörtökön közölték a tengerentúlon a szokásos heti munkanélküliségi statisztikákat, melyek szerint a múlt héten 11 ezerrel kevesebben, 457 ezren fordultak első ízben segélyért. A befektetők a csökkenés mértéke miatt aggódtak, ugyanis ennél masszívabb visszaesésre számítottak titkon.
Menedzsment Fórum