A múlt héten tapasztalt komoly emelkedés után a tengerentúli befektetők hétfőn behúzták a féket, a vezető indexek kismértékben gyengültek pénteki értékükhöz képest. Az alaphangulat továbbra is optimista Obama élénkítő programja miatt, de megjelent pár negatív hír, melyek segítették a gyengülést. A szakemberek további hullámzó kereskedésre számítanak, mivel a legnagyobb vállalatok a közeljövőben hozzák nyilvánosságra negyedéves eredményeiket és előrejelzéseiket az idei évre, a várakozások szerint a profitok tovább fognak csökkenni a legtöbb cég esetében.
A Dow Jones ipari index hétfőn 8952 ponton zárta a kereskedést, ez 0,91 százalékkal maradt el a pénteki értékétől. A múlt hét végén két hónap után először zárt 9000 pont felett az index, a vezető mutatók mind 6 százalék feletti mértékben erősödtek 2008 utolsó és 2009 első napjaiban. Hétfőn a Standard & Poor's 500 index 0,47 százalékot veszített értékéből, míg a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq 0,26 százalékkal zárt pénteki értéke alatt.
Arra előzetesen számítani lehetett, hogy a múlt heti szárnyalás után egy kis korrekció jön majd, ugyanis látszólag semmi nem indokolta a két hónapos csúcsot a Dow esetében. A makroadatok továbbra is gyengék, a vállalatok többsége pedig a hónap második felében közli majd negyedik negyedéves eredményeit, a szakemberek ott sem számítanak sok jóra. Sok tőzsdei szakértő szerint a hétfői nap volt az első igazi teszt a Wall Street számára 2009-ben, ugyanis múlt pénteken sok befektető szabadságon volt még, így könnyebben tudott felfelé menni a tőzsde.
Néhányan máris a javulás jeleit látják decemberhez képest, sokak szerint a piacon egyértelműen megjelent az optimizmus, ami elsősorban a barack Obama leendő elnök által bejelentett gazdaságélénkítő csomagnak köszönhető. Az elemzők úgy vélik, hogy a több mint 700 milliárd dollárosra tervezett csomag sikeres lehet, a fenti összegből Obama mintegy 300 milliárd dollár értékben csökkentené az adókat.
Ugyanakkor sokan figyelmeztetnek arra, hogy a makroadatok terén nem tapasztalható javulás, a legnagyobb probléma még mindig a magas munkanélküliség. A hét végén jelennek meg a legfrissebb munkanélküliségi statisztikák, melyek a tőzsdén is okozhatnak komolyabb mozgást, ha jelentősen eltérnek majd a várakozásoktól.
A devizapiacon a dollár erősödött az euróval szemben, míg a nyersanyagoknál vegyes mozgás volt megfigyelhető. Az arany ára esett a múlt pénteki szinthez képest, az olaj viszont tovább drágult, 2,47 dolláros emelkedés után 48,81 dollárt kellett fizetni egy hordó nyersolajért a kereskedés végén.
A Dow harminc cége közül a legtöbbet a JP Morgan veszített, miután a Deutsche Bank leminősítette a pénzügyi vállalatot. A német pénzintézet elemzői arra számítanak, hogy a rossz hitelek miatt nőni fog a JP Morgan vesztesége, a részvények ennek hatására 6,7 százalékkal gyengültek. A telekom-szektor szintén sokat esett a leminősítések miatt: a Verizon Communications 6,2 százalékkal lett olcsóbb, míg at AT&T 3,4 százalékot bukott.