3p

A befektetők többsége a múlt heti komoly rally után hétfőn ki is vette profitja egy részét, így gyengültek a vezető amerikai részvényindexek. A gazdasági szakemberek továbbra is pozitívan állnak Obama élénkítő programjához, így az alaphangulat optimista maradt. A Dow közel 1 százalékot veszített értékéből, a többi vezető index ennél lényegesen kevesebbet veszített.

A múlt héten tapasztalt komoly emelkedés után a tengerentúli befektetők hétfőn behúzták a féket, a vezető indexek kismértékben gyengültek pénteki értékükhöz képest. Az alaphangulat továbbra is optimista Obama élénkítő programja miatt, de megjelent pár negatív hír, melyek segítették a gyengülést. A szakemberek további hullámzó kereskedésre számítanak, mivel a legnagyobb vállalatok a közeljövőben hozzák nyilvánosságra negyedéves eredményeiket és előrejelzéseiket az idei évre, a várakozások szerint a profitok tovább fognak csökkenni a legtöbb cég esetében.

A Dow Jones ipari index hétfőn 8952 ponton zárta a kereskedést, ez 0,91 százalékkal maradt el a pénteki értékétől. A múlt hét végén két hónap után először zárt 9000 pont felett az index, a vezető mutatók mind 6 százalék feletti mértékben erősödtek 2008 utolsó és 2009 első napjaiban. Hétfőn a Standard & Poor's 500 index 0,47 százalékot veszített értékéből, míg a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq 0,26 százalékkal zárt pénteki értéke alatt.

Arra előzetesen számítani lehetett, hogy a múlt heti szárnyalás után egy kis korrekció jön majd, ugyanis látszólag semmi nem indokolta a két hónapos csúcsot a Dow esetében. A makroadatok továbbra is gyengék, a vállalatok többsége pedig a hónap második felében közli majd negyedik negyedéves eredményeit, a szakemberek ott sem számítanak sok jóra. Sok tőzsdei szakértő szerint a hétfői nap volt az első igazi teszt a Wall Street számára 2009-ben, ugyanis múlt pénteken sok befektető szabadságon volt még, így könnyebben tudott felfelé menni a tőzsde.

Néhányan máris a javulás jeleit látják decemberhez képest, sokak szerint a piacon egyértelműen megjelent az optimizmus, ami elsősorban a barack Obama leendő elnök által bejelentett gazdaságélénkítő csomagnak köszönhető. Az elemzők úgy vélik, hogy a több mint 700 milliárd dollárosra tervezett csomag sikeres lehet, a fenti összegből Obama mintegy 300 milliárd dollár értékben csökkentené az adókat.

Ugyanakkor sokan figyelmeztetnek arra, hogy a makroadatok terén nem tapasztalható javulás, a legnagyobb probléma még mindig a magas munkanélküliség. A hét végén jelennek meg a legfrissebb munkanélküliségi statisztikák, melyek a tőzsdén is okozhatnak komolyabb mozgást, ha jelentősen eltérnek majd a várakozásoktól.

A devizapiacon a dollár erősödött az euróval szemben, míg a nyersanyagoknál vegyes mozgás volt megfigyelhető. Az arany ára esett a múlt pénteki szinthez képest, az olaj viszont tovább drágult, 2,47 dolláros emelkedés után 48,81 dollárt kellett fizetni egy hordó nyersolajért a kereskedés végén.

A Dow harminc cége közül a legtöbbet a JP Morgan veszített, miután a Deutsche Bank leminősítette a pénzügyi vállalatot. A német pénzintézet elemzői arra számítanak, hogy a rossz hitelek miatt nőni fog a JP Morgan vesztesége, a részvények ennek hatására 6,7 százalékkal gyengültek. A telekom-szektor szintén sokat esett a leminősítések miatt: a Verizon Communications 6,2 százalékkal lett olcsóbb, míg at AT&T 3,4 százalékot bukott.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!