A svájci frank az év eleje óta már 24 százalékkal erősödött a forinttal szemben, az utóbbi napokban ismét a történelmi árfolyam került a hírek középpontjában. A hét elején 226 felett is volt a frank jegyzése a bankközi devizapiacon, majd onnan korrigált vissza az árfolyam.
"A frank erősödése súlyos terhet rak ügyfeleinkre, és a bank eredményére is befolyással van Magyarországon" - mondta a Bloomberg kérdésére Bencsik László. Az OTP vezérigazgató-helyettese szerint azonban a jelenlegi szituáció még messze van attól, hogy rendszerszintű kockázatokról beszélhetnénk, a bankok a rendelkezésre álló eszközökkel kezelni tudják a problémát. Éppen ezért nem gondolja, hogy a jelenlegi helyzetben kormányzati beavatkozásra lenne szükség a bankrendszerben.
Az OTP vezérigazgató-helyettese szerint el kell még telnie két-három hónapnak, mire a jelenlegi gyenge forintárfolyam teljes hatását fel lehet mérni. Azt viszont kiemelte, hogy az OTP addig is folytatja a frankhitelek kamatának csökkentését, melyet az elmúlt hónapokban több lépcsőben végrehajtott. Bencsik László hozzátette: nem tapasztalták az elmúlt hetekben, hogy jelentősen megugrott volna a hitelátstrukturálások iránti kérelmek száma az ügyfelek részéről.
A hitelportfólió romlására utal az OTP második negyedéves céltartalékolása is: kockázati költségekre 96,1 milliárd forintot tett félre a bank, ami még a tavalyi negyedik negyedéves 80 milliárdot is meghaladta. "Nem számítunk arra, hogy a harmadik és a negyedik negyedévben tovább emelkednének a kockázati költségek a második negyedéves szintről. A harmadik negyedévben csak Magyarországon látunk negatív tendenciákat, mindenhol máshol csökkennek a kockázati költségek" - mondta Bencsik László a Bloomberg kérdésére.
A bank arra számít, hogy a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya konszolidálódik az év második felében a második negyedévben tapasztalt 12,4 százalék után. "Az Oroszországban, Ukrajnában és néhány kisebb országban tapasztalható javulás ellensúlyozza a portfólió romlását más helyeken" - mondta Bencsik.
mfor.hu