Kismértékben gyengültek Ázsia vezető részvényindexei kedd reggel, miután Ben Bernanke arra figyelmeztetett, hogy az amerikai gazdaság még mindig komoly problémák elé néz. Eközben Japánban újabb milliárdos gazdaságélénkítésről született döntés, a kormány ezzel igyekszik csökkenteni a recesszió következményeit.
10 140 ponton zárt kedd reggel a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,27 százalékkal volt alacsonyabb az előző napi értékénél. A hongkongi Hang Seng 0,34 százalékos lecsorgást produkált, míg a Shanghai Composite 0,72 százalékot veszített hétfőhöz képest. 0,3 százalékos mínuszban volt a kereskedés végén a dél-koreai Kospi index, a tajvani piac vezető mutatója pedig 0,09 százalékot veszített értékéből.
Amerikában is csendes nap volt hétfőn: alig mozdultak a vezető indexek. A befektetők csak Ben Bernanke Fed-elnök szavaira figyeltek. Az amerikai jegybank első embere arról beszélt, hogy ugyan javultak a gazdasági kilátások, de várhatóan továbbra is visszafogott lesz a növekedés. Ez viszont azt jelentheti, hogy egy darabig még a jelenlegi rekord alacsony szinten maradhat az alapkamat, azonban a jelek szerint ez sem villanyozta fel a befektetőket.
Bernanke szerint elsősorban a munkanélküliség, a kiskereskedelmi forgalom csökkenése és a szigorú hitelezés gátolhatják meg abban az amerikai gazdaságot, hogy gyorsan talpra álljon a jelenlegi válságból. A kamattal kapcsolatban Bernanke azt mondta, hogy "kiterjesztett ideig" alacsonyan marad majd, ez pedig arra utalhat, hogy normális esetben már közel lenne a kamatemelés, főleg azok után, hogy a múlt héten meglepően jó munkanélküliségi adatok jelentek meg a tengerentúlon.
Japánban kedden jelentették be, hogy további 81 milliárd dollárt költenek gazdaságélénkítésre, a kormány ettől reméli, hogy a világ második legnagyobb gazdasága gyorsan kilábal majd a jelenlegi válságból.
Az olaj ára is lejtőre került a tőzsdék bizonytalan hangulatával párhuzamosan: hétfőn több mint másfél dollárral csökkent a nyersanyag hordónkénti ára.