4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Fejlesztésekre fordítaná az INA horvát energetikai társaság 2010-ben elért nyereségét a legnagyobb tulajdonos, a magyar Mol Nyrt. (Mol) - írta szerdán a Reuters hírügynökség.

Horvát sajtójelentések szerint a kormányzat inkább osztalékot szeretne, hogy megerősítse az államháztartás helyzetét. A Mol szerint azonban az INA és a részvényesek számára az volna a megfelelő, ha "a további szükséges beruházások" révén növekedne a cég értéke. "Ez most a vetés ideje, és nem az aratásé" - nyilatkozott Szollár Domokos, a Mol szóvivője. "A nyereség visszaforgatásával az INA megerősítheti pénzügyi helyzetét, csökkentheti az adósságát" - tette hozzá.

A Mol szerint a profit visszatartása a közel-keleti helyzet miatt is fontos volna az INA számára. A társaságnak "gondosan elemeznie kell készpénztermelő képességét, amely részben olyan térségektől függ, ahol megemelkedett kockázati szintre lehet számítani" - idézte a Reuters a Mol szóvivőjét.

A zágrábi kormány még nem foglalt állást az ügyben, horvát sajtóbeszámolók szerint azonban az idei, választási évben a kormányzat inkább arra törekedhet, hogy osztalékot szerezzen azoknak a cégeknek a nyereségéből, amelyekben az állam rendelkezik tulajdonrésszel.

Szollár Domokos közölte: 2010-ben a horvát állam és a beszállítók felé kifizetett tartozások miatt jelentősen megnövekedett az INA hitelállománya és eladósodottsága, ami hosszú távon fenntartható szint fölé került. Alacsonyabb költségszintek és hatékony fejlesztések elérésével ugyanakkor az INA-nak sikerült közel 450 millió kunát megtakarítania az elmúlt évben.

Mindezek mellett a társaság újra megvizsgálta az informatika, ingatlan, szállítás, termelés területein kötött veszteséges szerződéseket, valamint új tenderfolyamatokat vezetett be, amelyeknek köszönhetően több mint 100 millió kunát takarít meg évente.

A gazdasági válság ellenére az INA folytatta befektetési programjait, és 2008 óta a Mollal együtt több mint 12 milliárd kunát költött beruházásokra. Az idei év első negyedévében olyan kulcsjelentőségű beruházások fejeződtek be, mint a fiumei (Rijeka) finomító és a Hayan projekt Szíriában.

Az elmúlt évtizedben az INA több mint 24 milliárd kunát költött horvátországi és külföldi befektetésekre - közölte a Mol-csoport horvátországi tevékenységért felelős szóvivője, hozzátéve, hogy a társaságnak folytatnia kell a beruházásokat. Az adriai és szíriai kutatás-termelési tevékenységbe történő befektetés biztosítaná a szénhidrogén termelés növekedését, a finomítói modernizációs projekt folytatása stabil működést eredményezne, a kiskereskedelemben pedig megkezdődött a kúthálózat modernizációja.

"A beruházási program nagymértékben hozzájárul az INA versenyképességéhez, és biztosítja a további növekedést és profitabilitást, ami az INA-t regionális piacvezető pozícióba helyezi" - fogalmazott Szollár Domokos.

A Mol az INA legnagyobb tulajdonosa, 47,26 százalékos tulajdonrésszel. A horvát állam részesedése 44,84 százalék. A cég két veszteséges év után tavaly profitot ért el, a nettó nyereség 958 millió kuna volt. Az osztalékfizetésről a közgyűlés dönt, amely májusban ülhet össze.

A két meghatározó tulajdonos között nem felhőtlen a viszony. A Mol tavaly decemberben nyilvános ajánlatot tett INA törzsrészvények vásárlására, a többségi részesedés megszerezését célzó akció azonban nem járt sikerrel. Az idén március végén aztán a horvát pénzügyi felügyelet (HANFA) felfüggesztette a kereskedést az INA papírokkal a zágrábi tőzsdén. Horvát lapjelentések szerint a felügyelet arra gyanakszik, hogy ciprusi befektetési alapok INA-részvényeket vásárolhattak fel a Mol számára. A magyar olajtársaság visszautasította a piacbefolyásolásra vonatkozó gyanúsítgatásokat.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!