Jelentősen visszaesett a Wall Street a nap végére, a vezető indexek mindegyike több mint 5 százalékkal gyengült. Mindez annak volt köszönhető, hogy elmúlt az elnökválasztás utáni eufória, ismét a recessziós félelmek kerültek előtérbe, ráadásul rossz hírek érkeztek a munkaerőpiacról, ez csak tovább erősítette a fájdalmas lassulás vízióját.
A Dow Jones ipari index szerdán 9139 ponton zárt, ez 5,05 százalékkal, 485 ponttal maradt el az egy nappal korábbi értékétől. A többi vezető mutató is gyengén teljesített: a Standard & Poor's 500 5,27 százalékkal zárt keddi értéke alatt, míg a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq 5,53 százalékkal zuhant.
Az esés elsősorban annak volt köszönhető, hogy elmúlt az elnökválasztással kapcsolatos eufória a piacról, ismét előtérbe került az, hogy az új elnöknek szembe kell majd néznie a fájdalmas recesszióval, mely az amerikai gazdaságot fogja sújtani. Ismét a volatilitás uralkodott a piacon, a múlt heti szárnyalás után most hirtelen fordult meg a hangulat. Ráadásul újabb negatív hírek jelentek meg a munkaerőpiacról, ezek csak tovább erősítették a fájdalmas recessziós esélyét.
Az adatok alapján októberben 157 ezer ember veszítette el állását a versenyszférában az Egyesült Államokban, utoljára közel öt éve mértek ilyen magas adatot a szakemberek. Az elemzők 100 ezer körüli álláshely megszűnésével számoltak, azonban ennél lényegesen magasabb lett a szám. Mindez nem túl jó előjel a pénteken megjelenő munkanélküliségi adatok előtt, ebben a 157 ezerben ugyanis még nincsenek benne az állami szféra elbocsátásai.
Az elemzők szerint a piac részben már beárazta a recessziót, bár hivatalosan még nem teljesült, hogy egymást követő két negyedévben negatív növekedési adatot produkáljon az amerikai gazdaság. A szakemberek szerint a szerdai esés elsősorban annak volt köszönhető, hogy a keddi elnökválasztás után a befektetők ismét arra koncentráltak, milyen gazdasági problémákkal kell majd szembe néznie Barack Obamának a beiktatása után.
A Goldman Sachs szerdán jelentette be, hogy 3200 dolgozójától vált meg egy korábban bejelentett program keretében. A cég összesen a dolgozók 10 százalékától válik meg több lépcsőben. A 3200 fős elbocsátás hírére szerdán 8 százalékkal estek a vállalat részvényei a New York-i tőzsdén.
A többi pénzügyi részvény is gyengén teljesített: a Citigroup árfolyama 14 százalékkal csökkent, míg a Bank of America 11,3 százalékot veszített a kereskedés végére. Kimagasló esést produkáltak a gyógyszergyártók és az alternatív energiacégek, melyek előtérbe kerültek az elnökválasztás után. A Merck 7,7 százalékkal lett olcsóbb, a Pfizer pedig 6 százalékot bukott a nap végére, míg az alternatív energiával foglalkozó SunTech Power Holdings részvényei 21,5 százalékkal lettek olcsóbbak.
A nyersanyagcégek is gyengén szerepeltek a hét közepén, miután az ArcelorMittal acélgyártó bejelentette, hogy csökkenti termelését a visszaeső kereslet miatt. A vállalat részvényei a nap végére 21,5 százalékkal lettek olcsóbbak.