Jelentős gyengüléssel nyitott a BUX index ma reggel, délelőttre sem tudtak felfelé indulni az árfolyamok. Úgy tűnik, hogy követhetjük Amerikát és Japánt a komoly esésben, az egész piacot a pánik uralja egyelőre. A forint szinte törvényszerűen gyengülésnek indult, már 252 forintot kellett adni egy euróért.
Az első néhány óra után 16 324 ponton állt a BUX index, ami 6,41 százalékkal maradt el a keddi záróértéktől. A forgalom nagyon magas volt a kereskedés első óráiban, 15 milliárd forint cserélt gazdát a piacon. A vezető papírok közül az OTP volt a nyitás nagy vesztese, a bankrészvények 10,89 százalékos drágulás után 4610 forinton álltak. Ezzel együtt a héten már több mint 30 százalékot bukott értékéből a bank a tőzsdén.
A Mol sem járt sokkal jobban, mint az OTP, a nyitást követően rövid időre fel kellett függeszteni a kereskedést, mert több mint 10 százalékot buktak a cég papírjai. Onnan indultak aztán felfelé, délelőtt 13 000 forintot értek, ez 6,07 százalékkal maradt el a keddi árfolyamtól. 4,02 százalékkal zuhant a Magyar Telekom árfolyama, a távközlési cég papírjaiért 740 forintot adtak a befektetők.
A gyógyszerrészvények sem tudták függetleníteni magukat a nemzetközi pániktól, mindkét részvény jelentős eséssel kezdett. Az Egis délelőtt 11 200 forintba került, ez 5,12 százalékkal maradt el a keddi értékétől, míg a Richter 3,37 százalékos gyengüléssel 31 695 forintig esett.
A kispapírok közül is többnek a kereskedését fel kellett függeszteni rövid időre, amikor reggel átlépték a 10 százalékos határt a zuhanásban. Többet között így járt a Pannergy, a Rába és a Synergon is. A Rába-papírokért például mindössze 1029 forintot adtak délelőtt, ami 11,22 százalékos esést jelentett, míg a Fotex 400 forint alá esett.
A reggeli szakadás jórészt annak tudható be, hogy a tegnapi amerikai zuhanás és a japán tőzsdék ma reggeli visszaesése további bizonytalanságot szült a piacon. A tengerentúlon a Dow tegnap több mint 5 százalékkal esett vissza, míg ma reggel a japán Nikkei 225 index közel 10 százalékkal gyengült.
Egyelőre senki sem látja a zuhanás végét, a piacokon hatalmas a pánik, így még pozitív korrekcióról is korai beszélni. A korrekcióhoz az kéne, hogy megnyugodjon kicsit a piac, az viszont csak akkor lehetséges, ha végre nem pletykák uralják majd a kereskedést.