11 204 ponton fejezte be a hét utolsó kereskedési napját a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,32 százalékkal volt magasabb a csütörtöki szintnél. A hongkongi Hang Seng 1,34 százalékkal lódult meg, a Shanghai Composite pedig 0,75 százalékkal kapaszkodott feljebb a nap végére. Kilógott a sorból a dél-koreai piac, a Kospi index 0,54 százalékkal gyengült, a tajvani tőzsdén viszont 0,43 százalékos felkapaszkodás volt megfigyelhető.
Az ázsiai országok a jövő héten közlik az első negyedéves gazdasági növekedés előzetes adatait, a befektetők egyelőre optimisták ezekkel kapcsolatban. A Morgan Stanley elemzői szerint a legnagyobb figyelemmel kísért kínai gazdaság 12 százalékkal növekedhetett az év első három hónapjában a tavalyi negyedik negyedév 10,7 százalékos bővülése után. Ennél is jobban teljesíthetett Szingapúr gazdasága, mely az előrejelzések szerint 22 százalékkal pattanhatott vissza.
Amerikában csütörtökön a negatív nyitás után napközben fordult a hangulat, miután az ország több vezető kiskereskedelmi lánca is a vártnál nagyobb növekedésről számolt be forgalmát illetően. Egyes cégek kétszámjegyű forgalomnövekedést könyvelhettek el az elmúlt időszakban, ez felülmúlta az elemzők várakozásait. Az amerikai bevásárlóközpontokban a legalább egy éve nyitva tartó üzletek forgalma 9 százalékkal nőtt márciusban, ez szintén felülmúlta a várakozásokat.
A devizapiacokon péntek reggel erősödött az amerikai dollár a japán jennel és az euróval szemben is, míg a nyersanygapiacokon a hangulat ismételt javulásával megint felfelé fordult az olajár, néhány centes emelkedés után a 86 dolláros szintet közelítette a nyersanyag hordónkénti jegyzése.
Menedzsment Fórum