4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Jövő héten ismét kamatdöntés. Az biztos, hogy ismét vágni fognak, a mértéke viszont már bizonytalan. Pont akkor, amikor a monetáris politika igyekszik kiszámíthatóvá válni - írják heti elemzésükben a Raiffeisen Bank elemzői.

Az amerikai értékpapír-felügyelet (SEC) jelezte, hogy a magyar állam benyújtotta a prospektust egy 5 milliárd dolláros keretre, ami azt jelenti, hogy halad előre a projekt. (szerk.: Héjaként csaptak le Vargáék) Az 5 milliárd dollár elsőre soknak hangzik, ugyanakkor egyáltalán nem biztos, hogy egyben szeretné kihasználni a keretet az állam - írja heti elemzésében a Raiffeisen Bank. A szakértők szerint ráadásul úgy tűnik, a megindult procedúra ellenére egyelőre még nem számíthatunk gyors kibocsátásra, az ÁKK szerint október közepére várható inkább. Úgy vélik az elemzők, talán ez most szerencsésebb is, az e heti Fed-döntés miatt akár kedvezőbb hozamszintek is kialakulhatnak.

Jövő kedden újra ülésezik az MNB monetáris tanácsa. Azt nagy magabiztossággal merik állítani a bank elemzői, hogy csökkenteni fogják az alapkamatot ismételten (immár 14. alkalommal). A kérdés az, mennyivel, hiszen e téren már nagyobb a bizonytalanság (pont, mikor a monetáris politika megpróbál kiszámíthatóbbá válni). A legutóbbi (augusztusi) ülés több szempontból is törést hozott: egyrészről óvatosabbá vált a tanács azzal, hogy már nem 25, hanem csak 20 bázispontot csökkentett, másrészről a jegyzőkönyvből tudjuk, akkor először volt megosztott a tanács, hiszen ketten még alacsonyabb vágásra szavaztak, és harmadrészt akkor ment leginkább szembe a tanács a piaci várakozásokkal. Most a piaci várakozások konszenzusa 20 bázispontos csökkentésről szól, ez tűnik a Raiffeisen elemzői számára is a legvalószínűbbnek. Ugyanakkor látni kell, hogy a kamatvágási ciklus végéhez közeledve nem elképzelhetetlen ennél kisebb mértékű csökkentés sem, az újabban újra optimista piacok tükrében pedig egy nagyobb sem.

Izgalmas hét volt az USA-ban

Az egész azzal kezdődött, hogy az Obama kedvenc Fed elnök jelölt Summer visszalépett, aminek nagyon megörült a piac, majd folytatódott a Fed meglepetésszerű döntésével, hogy változatlanul hagyja a QE3-as programot. Bernanke voltaképpen tartotta magát júniusi ígéretéhez, amiben javuló munkaerőpiaci és gazdasági adatokhoz kötötte a csökkentést. Az elmúlt időszakban ugyan javult az ország helyzete, de a nyár eleji bejelentésének következtében megugró hozamszintek szerinte zavarhatják a kilábalást. Az elnököt aggasztotta még az október eleji adósságplafon és költségvetési vita esetleges negatív kimenetele is. Érdekes volt a bank elemzői szerint, hogy lekerült a napirendről a QE3 kivezetési forgatókönyv adatokhoz (7 százalék alatti munkanélküliségi ráta) köthető része. Könnyen lehet, hogy Bernanke előkészítette a terepet az új elnök számára, aki egyre nagyobb valószínűség szernit Yellen lesz, aki pedig tudvalevőleg rendkívül galamb szemléletű.

Egyelőre nem látni, hogy a májustól jelentősen megugró 10-éves állampapír hozama számottevően csökkenne, márpedig ez elengedhetetlen a lakáspiaci emelkedés és a pénzügyi kondíciók lazítása szempontjából. A piacok nagyon örültek a további ingyen pénznek, főleg a feltörekvő piacok. Az S&P 3. emelkedő hetén van túl. Az index rekord magasságokban zárt és várhatóan folytatódik majd a drágulás, ahogy az a grafikonunkon is látszik. Az index első akadálya 1732, majd a 1800-as szintek következhetnek. Támaszt a 1710 (korábbi csúcs) és a 1700-as lélektani szint jelenthet. Azonban problémára utalhat, hogy július óta folyamatosan csökken a forgalom az indexben.

Az S&P index végig követi a Fed mérlegfőösszegének alakulását (Forrás: Raiffeisen Bank)

A hangulat és pénzáramlási felmérések nagy többségébe nem került bele a szerdai kamatdöntő nap, így csak fokozott információt nyújtanak. Azonban így is 2005 óta nem látott 24,9 milliárd dollárnyi összeg érkezett a globális részvényalapokba keddig. Valószínűleg a döntés értelmében ez hasonlóan magas maradhat a hozamvadászat felerősödése kapcsán. A kisbefektetők felmérésebe már beletartozott a Fed döntés és itt 3 hét emelkedés után megtorpant az optimizmus bővülése.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!