4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai kormány már 7400 milliárd dollárnyi segítséget nyújtott az ország bankjainak a hitelválság kitörése óta - olvasható a Bloomberg cikkében. A szinte elképzelhetetlenül magas összeg egy része hitel formájában áll a pénzügyi cégek rendelkezésére, az 1930-as évek világgazdasági válsága óta ez a legnagyobb mértékű állami beavatkozás.

Az amerikai kormány már 7400 milliárd dollárnyi segítséget nyújtott az ország bankjainak a hitelválság kitörése óta - olvasható a Bloomberg cikkében. A szinte elképzelhetetlenül magas összeg egy része hitel formájában áll a pénzügyi cégek rendelkezésére, az 1930-as évek világgazdasági válsága óta ez a legnagyobb mértékű állami beavatkozás.

A Bloomberg számításai szerint már 7400 milliárd dollárjába került az amerikai adófizetőknek a hitelválság, az elmúlt 15 hónapban ugyanis már ennyit juttattak a bankoknak, hogy kilábaljanak a válságból. Az összegből eddig 2800 milliárd dollárnyi hitelt hívtak le a bankok a tengerentúlon, a Kongresszus által elfogadott 700 milliárd dolláros mentőcsomag szinte eltörpül, a teljes összeg kevesebb mint 10 százalékát jelenti.

Jól mutatja a bankok pénzéhségét, hogy a Fed a múlt héten 1900-szor annyi pénzt hitelezett a pénzügyi cégeknek, mint amennyi a hitelválság előtti három év heti átlaga volt. Október elején a 700 milliárdos mentőcsomag elfogadása után Henry Paulson pénzügyminiszter és Ben Bernanke Fed-elnök beismerték, hogy áttekinthetőbb és jobban szabályozott rendszerre van szükség. Azóta az amerikai képviselőház több képviselője is szorgalmazta, hogy a Fed fogja vissza a bankoknak juttatott hiteleket.


"Mindegy, hogy mentőcsomag, vagy csak hitel, a lényeg az, hogy az adófizetők dollárjait dobjuk ki az asztalon" - nyilatkozta a Bloombergnek Scott Garrett, a Kongresszus republikánus képviselője. Szerinte meg kell vizsgálni, milyen lehetőségek vannak arra, hogy a Fed korlátozza a hiteleket, a felhatalmazásnak vissza kell kerülnie a választott kongresszusi képviselőkhöz.

A Fed október 27-e óta 2400 milliárd dollár értékben vett rövid lejáratú adósleveleket a bankoktól, korábban a cégek ezeket a számláik kiegyenlítésére használtak. Emellett október közepe óta 1400 milliárd dollárt fordított arra az amerikai pénzügyi felügyelet, hogy élénkítse a bankközi hitelezést a bankközi kamatok megugrása után.

William Poole, a St. Louis-i Fed korábbi elnöke szerint a két programban felhasznált 3800 milliárd dollár nem ablakon kidobott pénz volt, ugyanis a megmentett bankok túl nagyok voltak ahhoz, hogy elbukni hagyják őket. A jegybank márciusban 29 milliárd dolláros állami segítséget nyújtott a Bear Stearns megmentéséhez, majd szeptemberben további 122,8 milliárdba került, hogy az AIG is megússza a válságot. A legújabb felkarolt cég a Citigroup, vasárnap jelentették be, hogy az állam 20 milliárd dollár értékben vesz részvényeket a vállalatban, további 306 milliárd dollár értékben pedig garanciát vállal megbízhatatlan hiteleire.

A kongresszusi képviselők egy részének a legfontosabb kifogása, hogy a bankok állami megmentése átláthatatlan. A képviselők szerint az adófizetők egy része ezért szkeptikus a mentőcsomaggal kapcsolatban. Egyes számítások szerint a hitelválság következtében a világ vállalatainak értéke már 38 százalékkal, 23 000 milliárd dollárral csökkent.

Az amerikai Dow Jones tőzsdeindex idén már 38 százalékkal zuhant vissza, tavaly októberi csúcsához képest pedig 43 százalékot bukott a mutató. A Standard & Poor's index január óta 45 százalékkal gyengült, míg a japán Nikkei 46 százalékot bukott. Az egyik legnagyöobb amerikai pénzügyi cég, a Goldman Sachs részvényei idén már 78 százalékkal lettek olcsóbbak.

A kormány által a pénzügyi cégek megsegítésére elköltött pénz minden amerikai állampolgárra 24 000 dollárt jelent, ez kilencszer annyi, mint amennyit az elmúlt évek háborúira Irakban és Afganisztánban elköltött az Egyesült Államok. A felhasznált összegből az ország devizahiteleinek több mint a felét ki lehetett volna fizetni.


"Ez minden idők legnagyobb piaci krízise, így értelemszerűen a legnagyobb mentőcsomagra van szükség" - nyilatkozta Ethan Harris, a Barclays amerikai kutatási részlegének helyettes vezetője.

A Fed arról továbbra sem ad tájékoztatást, hogy pontosan melyik bank mennyi kölcsönt kapott, a kritikusok szerint ezen a téren is sokkal nagyobb átláthatóságra lenen szükség. A Bloomberg által összegyűjtött információkból az derül ki, hogy a 7400 milliárd dolláros összeg 60 százalékáról, 4400 milliárdról a Fed döntött.

A befektetett pénz egy része befektetés, nem pedig szimpla mentőcsomag - védekeznek a kormáyn képviselői. A 700 milliárd dolláros mentőcsomag egy része például tőkebefektetés a bankokba, amiért cserébe tulajdonrészt szerez az állam, így osztalékra is igényt tarthat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!