3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Novemberig 91 amerikai tőzsdei vállalat jelentette be, hogy csökkenti, vagy befagyasztja az osztalékokat, ez a szám 1958 óta nem volt ilyen magas - olvasható a Bloomberg cikkében. A cégek elsősorban a hitelválság miatt próbálják csökkenteni kiadásaikat, ebbe illik bele az osztalékok mérséklése is.

A nemzetközi válság miatt egyre több vállalat jelenti be, hogy csökkenti vagy befagyasztja az osztalékát, novemberig már 91 cég döntött így. A Standard & Poor's adatai szerint 1958 márciusa óta nem volt példa arra, hogy a mostaninál több cég döntött volna az osztalék mérsékléséről. Novemberben a Citigroup, a Genworth Financials és a New York Times csökkentették legdrasztikusabban a kifizetéseket a részvényeseknek.

Az adatok szerint fokozatosan emelkedik azoknak a cégeknek a száma, melyek csökkentik osztalékukat vagy egyáltalán nem fizetnek a részvényeseknek a válság miatt. Szeptemberben 60 cég tartozott ebbe a kategóriába, októberben már 81, míg novemberre ez a szám 91-re emelkedett. Ez a legmagasabb adat azóta, hogy 1958 márciusában 113 vállalat döntött az osztalék csökkentéséről vagy befagyasztásáról.

"Amíg nem látható a fordulat a gazdaságban, addig az osztalékfizetés több szektorban is komoly kockázatot jelent a cégek számára, különösen igaz ez a pénzügyi vállalatokra" - nyilatkozta a Bloombergnek Fritz Meyer, az Invesco Aim Advisors vezető elemzője. A recesszió miatt immár sorozatban az ötödik negyedév, hogy csökkennek a cégek profitjai, így kevesebb pénz marad, hogy osztalékot fizessenek a részvényeseknek. Az osztalékok mérséklése még sebezhetőbbé teszi a részvénypiacokat, az S&P index idén már így is 42 százalékot bukott, ami 1931 óta a legrosszabb teljesítménye.

Az adatok alapján kijelenthető, hogy a legnagyobb vesztes egyértelműen a pénzügyi szektor, mely már 972 milliárd dollárt bukott a válságon, a cégek 880 milliárd dollár értékben voltak már kénytelenek tőkét emelni, hogy veszteségeiket kompenzálják.


A zuhanó részvényárak ugyanakkor az eddiginél lényegesen nagyobb hozamokat kínálnak a befektetőknek: az S&P 500 index cégei 3,8 százalékos hozamot mutatnak jelenleg, ami magasabb a 30 éves amerikai államkötvények 3,6 százalékos megtérülésénél is.

A Citigroup az elmúlt két hónapban piaci értékének 69 százalékát veszítette el, a bankóriás bejelentette, hogy miután az állam 20 milliárd dolláros mentőövet nyújtott neki, a következő három évben 1 cent alatt lesz a negyedéves osztaléka. A New York-i székhelyű pénzintézet tavaly még 54 centes osztalékot fizetett részvényenként, idén az év eleje óta azonban már háromszor csökkentette az osztalék mértékét.

Az elemzők szerint annak köszönhető a tömeges osztalékcsökkentés, hogy a vállalatok a jelenlegi helyzetben tőkepozíciójuk megerősítésén fáradoznak, így nem marad elég pénzük arra, hogy a részvényeseket is kifizessék.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!