4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jelenlegi helyzetben, a magas kötvényhozamok mellett fenntarthatatlan hazánk finanszírozása, ezért van szükség arra, hogy megállapodjunk egy újabb hitelkeretről a nemzetközi szervezetekkel. A brókercég elemzői szerint ez a tavasszal megtörténhet, utána pedig jelentősen javulhat a magyar eszközök megítélése, a folyamat egyik nyertese az OTP lehet. Mfor.hu-tudósítás.

Rá vagyunk utalva az IMF-re

Az elmúlt két év kiigazítási kísérletei után nehéz helyzetben van a magyar gazdaság, hiszen kevés valósult meg a tervekből - vélik a Buda-Cash elemzői, akik pénteken mutatták be legfrissebb előrejelzésüket.

A szakemberek szerint a legnagyobb probléma talán a növekedés akadozása, mivel az export is egyre inkább lefullad a romló német konjunktúra következtében. A belső fogyasztás pedig a jelek szerint idén sem fog magára találni - emelte ki Tóth Gergely, a cég elemzője.

"A költségvetési egyenleg javult ugyan, de annak fenntarthatósága erőteljesen kérdéses, mivel főleg egyszeri intézkedésekkel sikerült csökkenteni a hiányt" - tette hozzá Tóth Gergely. Szerinte a fő probléma, hogy az ország finanszírozása erősen akadozik, bár január eleje óta jelentősen csökkentek az állampapírpiaci hozamok. A fenntarthatóság azonban ebből a szempontból 7 százalék alatt kezdődne, és ettől még messze vagyunk.

"Hosszú távon a jelenlegi szinteken nem fenntarthatók a kibocsátások, úgy tűnik, hogy ebben a helyzetben Magyarország nem fog tudni megállni a saját lábán, ezért van szükség egy új EU-IMF megállapodásra" - foglalta össze a Buda-Cash elemzője.

Mi lehet a hitel ára?

Tóth Gergely szerint a kedvező gazdaságpolitikai fordulat már megtörtént, a kormány már belátta, hogy "be kell tartania néhány játékszabályt". A jelek szerint a magyar gazdaságpolitika most kezd visszatérni az ortodox intézkedésekhez, ezért várhatóan sikerül majd kompromisszumokra jutni a nemzetközi szervezetekkel.

"A Széll Kálmán Terv és a konvergencia program két jó csomag, ezekre lehet építeni a gazdaságpolitikát, valószínűleg a kormány vissza fog térni az ezekben foglalt intézkedésekhez" - véli Tóth Gergely.

Az elemző szerint az IMF-megállapodásban bevételi oldalon szerepelhet akár az egykulcsos szja módosítása is, bár ehhez egyelőre mereven ragaszkodik a kormány. Emellett a válságadók kivezetése valószínűleg a Valutaalap feltétele lesz, illetve esetleg az ingatlanadó bevezetése jelenthet többletbevételt. A kiadási oldalon pedig a szociális- és családtámogatások átalakítása és az állami vállalatok hatékonyságának javítása lehet az újabb hitelcsomag feltétele.

"Várhatóan még februárban megszületnek a szükséges törvénymódosítások, így március elején megkezdődhetnek a hivatalos tárgyalások. Nem kizárt, hogy lesznek még komoly ellentétek a magyar kormány és az IMF között, melyek heves piaci reakciókat hozhatnak, azonban a megegyezés mindkét fél érdeke" - véli Tóth Gergely.

Az OTP lehet a megegyezés nyertese

A Buda-Cash elemzői úgy vélik, hogy ha tavasszal a várakozásoknak megfelelően megszületik az újabb hitelmegállapodás, akkor az pozitív hatással lehet a forint árfolyamára, a tőzsdére, illetve javíthatja a bankok hitelezési aktivitását.

"A kormány kommunikációjának megváltozásával a forint magas kamata miatt vonzó, ráadásul a likviditásbőség miatt sok pénz keresi a helyét most a világban. Ennek veszélye az, hogy amilyen gyorsan jönnek ezek a pénzek, olyan gyorsan el is mehetnek" - vázolta fel Taraczky Andrej, a Buda-Cash devizaüzletágának vezetője.

A szakember szerint azért van nehéz helyzetben a forint, mert a további erősödés az exportnak nem tenne jót, ez pedig a gazdaság recesszióba süllyedése miatt a későbbiekben az árfolyamra is negatív hatással lenne. A devizahitellel rendelkezők számára azonban még a mostaninál is erősebb forint lenne kedvező. "Összességében a gazdaság szempontjából nincs szükség a jelenleginél erősebb forintra" - emelte ki Taraczky. Szerinte rövidtávon elképzelhető további erősödés, de már nagyobb a valószínűsége a gyengülésnek, közép- és hosszútávon inkább 300 felé tendálhat az árfolyam.

"Az IMF-megállapodás egyik legnagyobb nyertese az OTP lehet, a szektorhoz képest vonzó a magyar bank árazása" - emelte ki Fazakas Péter. A Buda-Cash modellje szerint az IMF-megállapodás összességében 45-75 százalékos árfolyamemelkedést indokolna az OTP-papírok esetében, ebből a tavalyi év vége óta 28 százalék történt meg, ezért a cég 4800 forintos célárfolyammal ajánlja vételre a részvényt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!