Warren Buffett a világ leggazdagabb embere, a Berkshire Hathaway befektetési cég elnök-vezérigazgatója. Vagyona azt mutatja, hogy a tippjei általában bejönnek, ezért érdemes figyelni a szavára. Legújabb terve, hogy legalább 5 milliárd dollár értékben vesz részvényeket a Goldman Sachsban, mivel szerinte a bankpapírok a mostani szinten nagyon jó vételt jelentenek. Ha megvalósul a kormány terve, akkor a megbízhatatlan hitelektől megszabadulva komoly rallyba kezdhetnek a szektor szereplői.
A Berkshire Hathaway kedden jelentette be, hogy 5 milliárd dollár értékben vesz elsőbbségi részvényeket a Goldmantól, valamint tervezi további 5 milliárd dollár befektetését, melyből nyilvános részvényeket venne. A Goldman Sachs eközben bejelentette, hogy további 2,5 milliárd dollár értékben bocsát ki részvényeket.
A hírek hatására a zárás utáni elektronikus kereskedésben felfelé indultak a részvényárak, a Wall Street zárásakor 3,5 százalékos pluszban volt a Goldman.
Az amerikai gazdaságpolitika irányítói, Henry Paulson pénzügyminiszter és Ben Bernanke Fed-elnök tegnap arra kérték a szenátus bankbizottságát, hogy támogassa a kormány 700 milliárd dolláros tervét, melynek keretében megszabadítanák a bankokat megbízhatatlan hiteleiktől. Bernanke sürgette a kongresszus képviselőit, hogy minél előbb szavazzák meg a tervet, különben az egész gazdaságra negatív hatással lehet a tőzsdepánik.
"A Goldman Sachs rendkívüli befektetési lehetőség. Példátlan nemzetközi frnachise-hálózata van, a menedzsment már bizonyított, így minden adott ahhoz, hogy okos befektetésekkel felülteljesítő maradjon a cég" - mondta el Buffett.
A Goldman és a Morgan Stanley a közelmúltban kapták meg az engedélyt, hogy bankholdingokká alakuljanak, így közvetlenül a Fed szabályozása alá kerülnek. Mindez azt jelenti, hogy a két cég könnyebben juthat kölcsönhöz a jegybanktól, cserébe viszont az eddiginél szigorúbb feltételeknek kell megfelelniük.
A megállapodás értelmében az elsőbbségi részvényekre 10 százalékos hozamot garantál a cég a Berkshire-nek, bármikor visszavásárolhatják a részvényeket 10 százalékos prémiummal a tőzsdei árhoz képest. Emellett a megállapodás értelmében Buffett cége a következő öt évben további 5 milliárd dollárért vehet nyilvános részvényeket 115 dolláros áron.
A Morgan Stanley is tőkebevonásra kényszerült: még hétfőn jelentették be, hogy a japán Mitshubishi UFJ több mint 8 milliárd dollárért megveszi a cég 20 százalékát.