Kedd délelőtt átlépte az euró/forint eladási árfolyama a bűvös 300 forintos határt, igaz, mindössze 7 fillérrel ment a kritikus szint fölé a jegyzés. Venni még kicsit olcsóbban lehetett az eurót, dél körül 299,70 körül állt egy euró ára a devizapiacon, a svájci frankért pedig megint több mint 200 forintot kellett adni.
Kedden délben 299,77 forintot ért egy euró a devizapiacon, de korábban a bűvös 300-as határ felett is volt kicsivel az árfolyam. Mindez jelentős gyengülést jelent a hétfőn délután tapasztalt 296 körüli szinthez képest. A hét első napján főleg a miniszterelnök szavai erősítették a forintot délután, Gyurcsány Ferenc ugyanis kijelentette, hogy a kormány számára aggasztó a jelenlegi gyenge forint. Kedden a dollár ára 233,21 forint volt kedden, míg a svájci frankért 200,37 forintot kellett adni, ami különösen a devizahitelesek számára rossz hír.
A forint gyengülése ismét egybeesett a régiós devizák bukásával, különböző mértékben, de mindegyik közép-kelet-európai ország fizetőeszköze veszített a negatív gazdasági kilátások miatt. A lengyel zloty a kritikus 4,50-es szint fölé gyengült az euróval szemben, kedden délben 4,532 zlotyt kellett adni egy euróért. A cseh korona árfolyama 28,403-nál állt, míg a román lej 4,30-ig esett vissza.
A zloty gyengülésében közrejátszhatott, hogy tegnap a lengyel monetáris tanács egyik tagja, Jan Czeka úgy nyilatkozott, a lengyel jegybank akár 3 százalék alá is vághatja az irányadó kamatrátát a gazdaság folyamatos gyengülése és az infláció esése miatt. November óta 175 bázisponttal csökkentette a monetáris hatóság a kamatot. A ráta 4,25 százalékos értékkel még mindig duplája az eurózóna kamatszintjének, miközben az infláció 3,2%-ra csökkent közelítve a célzott 2,5 százalékos szintet. Czekaj szerint az irányadó kamat optimális értéke 3,5 vagy 3 százalék lehet.
Egy másik Tanácstag, Stanislaw Nieckarz is lazább, következetes politika követésére hívta fel a figyelmet. Nieckarz hozzátette, az Európai Központi Bank döntései és a növekedési lassulás függvényében akár 2,5-3 százalék közé is szállíthatják a kamatot a jegybank soron következő három kamatdöntési ülésén.
A fenti folyamatok arra utalnak, hogy ismét nem magyar sajátosság a forint gyengülése, így elvileg a Magyar Nemzeti Bank sem sokat tehet, hogy megállítsa a folyamatot, ugyanis a nemzetközi trendekkel nehéz szembe mennie.