EUR/HUF (304,50 – 308,00): Tegnap még optimistán néztünk a karácsony elé, aztán megkaptuk az első csomagot a fa alá az S&P hitelminősítőtől, aki Magyarország befektetésre ajánlott besorolását a befektetésre nem ajánlott, bóvli vagy „junk” kategóriába fokozta le (BBB- negative outlook >> BB+ negative outlook). Az eddig is romló kilátásokat fenntartja a hitelminősítő, azaz lehet még lejjebb is. A piacon a Fitch körül keringtek pletykák, akik korábban jelezték megvárják az IMF tárgyalások végét. Mivel ez utóbbi eléggé bizonytalanná vált és elhúzódó folyamatnak tűnik jelenleg is, nem csodálkoztunk volna, ha előbb lépnek. De nem ők tették meg. Mivel a három mérvadó hitelminősítő közül kettőnél már bóvliban vagyunk, a Fitch is vélhetőleg csatlakozni fog, de ez pestiesen szólva már oly mindegy lesz. Az S&P a kiszámíthatatlan gazdaságpolitikára, a jegybanki függetlenség veszélyeztetésére, ebből kifolyólag az IMF segítség meghiúsulásának veszélyére mutogat, a gazdasági minisztérium a javuló makroadatok figyelmen kívűl hagyására. Annyiban jogos a magyar oldal kommentje, hogy az S&P manapság mindent leminősít, ami él és mozog, és Európához köze van. A növekvő kockázatokkal ugyanakkor számos ponton szembesülünk, pont emiatt a piac nem is reagált a hírre drasztikus mozgásokkal.
A forint gyengült majd’ 2%-ot és a részvények is hasonló mínuszban vannak, de az utóbbi időben kisebb jelentősségű hírekre is van ekkora mozgás. A forint éjszaka elszaladt 308-ig, a fő kereskedési órákat már némi korrekcióval várta, 305-308 közötti kurzusra számítunk a nap folyamán. A túlzott piaci reakciók elkerülése szempontjából még üdvösnek is mondható a Karácsonyi időszak a kevesebb szereplő és alacsonyabb kötésszám miatt.
Most azért jól jön a keddi 50 bázispontos emelés! Komoly megtartó erő a forint számára a növekvő kamatprémium. A Monetáris Tanács a következő kamatdöntéseknél is folytathatja a szigorítást. Ha marad a jelenlegi szinten hazánk kockázati megítélése, szükséges lehet további egy vagy két 50 bázispontos emelés még. Magyarország sajnos nem ajánlott befektetésre és ez a lényeg. Hát innen azért szép lesz felállni!
EUR/USD (1,3080 – 1,3200): Az EURUSD folytatta korrekciósmozgását, majdnem el is érte az 1,32 szintet. Segítette a folyamatot a 3 éves ECB tender sikeresnek mondható eredménye is, azonban némileg meglepő módon a tendereredményt követően, pár perc múlva megfordult az irány és dollárerősödésbe csapott át. Ember legyen a talpán, aki pontosan tudta mi, mikor, miért történik. Az is biztos, hogy Franciaország leminősítésének híresztelése is (még nem történt meg) rányomta bélyegét a napra. A jelenlegi AAA minősítés elvesztése az EFSF program minősítését, garanciális hátterét is érintené, ez pedig már közvetlenül hatással lenne az európai adósságválság kezelésére, a
segélycsomagok méretére.
CHF/HUF (249,50 – 253,00): Nincs változás az "eurosvájci" fronton, így a leminősítést követő 2%-os gyengülés egy az egyben látható a frankkal szembeni forint árfolyamon. Ismét 250 felett, 251-252 körül kereskednek a lila tehenek devizájával a bankközi piacon.