3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyre biztosabban tart az euró-svájci frank kereszt az 1,21 felé mutatván a kockázatkerülés erősödését, olvasható a Commerzbank csütörötki devizapiaci körképében.

EUR/HUF (305,50 – 309,00): A bizonytalan helyzetet év végéig fenntarthatja a görögök lépése, és ezt komolyan megsínyli a forint. Tegnap ugyan 304 és 308 között mozgott a forint, nem gyengültünk 310-ig és a mai nap is hasonló szintekkel indul. Ez azonban nem adhat okot optimizmusra, ugyanis akkor sem tudott a forint erősödni, amikor az EURUSD 1,38-ig korrigált.

Bízhatnánk esetleg a régiós társak húzóerejében, de az utóbbi hetekben pont azt láttuk, hogy a forint leszakad tőlük és egy új ligába készül átigazolni. A kialakuló szakadékot talán egy mai esemény is jól példázza: a cseh jegybank mai ülésén arról dönt, hogy csökkentse-e a 0,75%-os alapkamatot. (Habár erre van esély, de ez vélhetőleg jövőre lesz majd csak realitás.) A mi szókészletünkben viszont a "leminősítés", "bóvli" és "rendkívüli kamatemelés" került be az utóbbi időben.

EUR/USD (1,3650 – 1,3800): Az eurozóna vezetői tegnap kristálytisztán tudtára adták Papandreu kormányfőnek, hogy az euro létét nem engedik kockára tenni a görögök megmentése érdekében. Nyilvánvalóan betelt a pohár számos eurozóna tagnál. Egyértelmű, hogy ki akarja az EU segíteni a görögöket a bajból, de vannak felsőbbrendű érdekek, melyek védelme érdekében akár a hellének kizárása is szóba jöhet a valutaunióból. A görögöknek megszavazott mentőcsomag hatodik részletét befagyasztották a népszavazásról szóló döntésig. A referendummal kapcsolatosan holnap szavaz a görög parlament, ha lesz, akkor december 4-e vagy 5-e lesz a dátuma és a hatodik részletet biztos nem kapják meg az eredmények ismeretéig.

Ebben a kényes helyzetben debütál a mai nap az ECB új elnöke, Mario Draghi. Az Európai Központi Bank már az előző ülésén is megvitatta egy esetleges kamatcsökkentés lehetőségét, de Trichet úr nyilván a folytonosságot tartotta szem előtt és nem akarta kész helyzet elé állítani utódját. Az ECB inflációs és gazdasági kilátásait át kell először értékelni és ennek függvényében kell majd lépni a kamatok terén. Nagy érdeklődés övezi Draghi nyilatkozatát az ECB kötvényvásárlási programjával kapcsolatosan is.

A FED tegnap csökkentette növekedési prognózisát, ugyanakkor növelte a várható munkanélküliségi ráta előrejelzését, ezzel aláhúzta pesszimista jövőképét. A QE3 program lóg a levegőben, nyilvánvalóan készek lesznek a gazdaságélénkítés következő etapját elindítani, de egyelőre várnak vele. Az időzítés most nem lenne szerencsés, hiszen a fókusz jelenleg Európán van. Az EURUSD továbbra is dollárerősödésre van ítélve, elsősorban a nemzetközi politikai kockázatok miatt.

CHF/HUF (251,50 – 255,50):
Az EURCHF egyre biztosabban tart az 1,21 felé mutatván a kockázatkerülés erősödését. Szinte esélytelen, hogy a forint ma 250 alá kerüljön.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!