Tokióban szünnapot tartottak hétfőn, így a Nikkei kimaradt az újabb negatív hangulatból. A hongkongi Hang Seng eközben 0,98 százalékot veszített értékéből, míg a dél-koreai Kospi 0,32 százalékos lecsorgást mutatott. A kínai Shanghai Composite volt az egyetlen kivétel, mely 1,43 százalékkal erősödni tudott a hét első kereskedési napján.
Pénteken meredeken lefordultak a vezető amerikai indexek, miután a fogyasztói bizalom a vártnál rosszabbul alakult, a vállalati eredmények pedig csalódást okoztak. Ez ismét felvetette annak kockázatát, hogy ismét recesszióba csúszik a világ legnagyobb gazdasága, ezért kezdtek el aggódni a befektetők.
Az árupiacokon az olaj jegyzése 76 dollár alá csökkent, a negatív részvénypiaci hangulat a nyersanyagra is rossz hatással volt. A devizapiacon a dollár erősödött a japán jennel és az euróval szemben is.
A szakemberek szerint az amerikai fogyasztói bizalom közel egyéves mélypontja annak köszönhető, hogy a részvénypiac volatilis, a munkanélküliség továbbra is majdnem kétszámjegyű, az ingatlanpiac pedig szinte teljesen befagyott. Azaz a javulás lassabb a vártnál, sőt sokak szerint fennáll a veszélye, hogy újra recesszióba csúszik az amerikai gazdaság.
A múlt hét végén jelent meg a Citigroup és a Bank of America második negyedéves gyorsjelentése, mindkét pénzintézet csalódást okozott a befektetőknek. Hiába számoltak be ugyanis a vártnál magasabb profitról, a bevételeik visszaestek, ami kifejezetten rossz hír.
Ennek köszönhetően Szöulban is elsősorban a bankok buktak nagyot: a KB Financial Group 1,1 százalékkal lett olcsóbb a nap végére, míg a Woori Finance Holdings 3,2 százalékot veszített értékéből. Az ausztrál Aquarius Platinum bányatársaság közel 25 százalékot zuhant hétfőn, miután a befektetők aggódnak az új dél-afrikai biztonsági szabályok hatásai miatt.
Menedzsment Fórum