3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az év második negyedévében egyedül csak a görög építőipar teljesített jobban a magyarnál előző évi bázison vizsgálva - derül ki a legfrissebb statisztikából.

Az Eurostat szerdán ismertette a frissített építőipari termelésre vonatkozó statisztikáját, mely szerint 2013 második negyedévében 10,6 százalékkal bővült a magyar ágazat teljesítménye előző év azonos időszakához képest. Ez pedig azt jelenti egyben, hogy nemcsak az uniós átlagot jócskán meghaladó növekedés következett be, de nálunk jobban egyedül  Görögország tudott teljesíteni 20,6 százalékos növekedéssel.

Mindez egyébként túlságosan nem lehet váratlan adat, mivel idén a KSH adatai alapján is növekedésnek indult az építőipar; rendre kedvező statisztikai adatok láttak napvilágot - leszámítva a júliust, mely a korábbi kétszámjegyű bővülések után szerény 1,9 százalékos növekedést hozott. Bár az mindenképpen árnyalja egy kicsit a képet, hogy ez elsősorban az állami megrendeléseknek, az út- és vasútépítéseknek köszönhető, melyek a választásokat megelőző időszakban jellemzően felfutnak.

Az Eurostat most megjelent adatai szerint egyébként júliusban 2 százalékos volt a bővülés mértéke 2012 azonos időszakához képest, tehát némi, de nem releváns differencia mutatkozik a héten megjelent KSH statisztikához képest. Ezzel a havi adattal szintén az adattal rendelkező tagállamok élvonalában vagyunk, ám nem annyira előkelő helyen, mint a negyedéves viszonylatban. A magyar építőiparnál ugyanis a román és a spanyol is jobban teljesített a hetedik hónapban, míg a hazaival megegyező mértékű bővülés volt az Egyesült Királyságban is. Bár azt is hozzá kell tenni, hogy havi adatokkal meglehetősen kevés tagállam rendelkezik, így ez a rangsor meglehetősen bizonytalannak nevezhető.

Bár az imént ismertetett adatok kedvezőnek nevezhetők, rögtön másabb a helyzet, ha 2010-es bázison vizsgáljuk a friss adatokat, melyre vonatkozó táblázatot szintén lehet találni az Eurostat dokumentumában. Legyen szó akár a havi, akár a második negyedéves adatról, 2010-hez viszonyítva jócskán van még elmaradásunk - mindkét esetben ugyanis a rangsor végén állunk. A júliusi adat ugyanis 14,3, a második negyedéves pedig 12,8 százalékkal múlja alul a 2010 azonos időszaki építőipari teljesítményt.

Visszatérve a legfrissebb adatokra 2012-es bázishoz viszonyítva, a legnagyobb visszaesést Portugália regisztrálta, 16,3 százalékos zsugorodással, őt pedig Bulgária követte 6,9 százalékos mínusszal. Negyedéves adatokat nézve jócskán másabb a helyzet, hiszen a "negatív rekorder" 23,2 százalékos mínusszal Lengyelország, majd 16,4 százalékos csökkenéssel következik Portugália, és 13,8 százalékos visszaeséssel Csehország.

Az uniós átlagok 2013 második negyedévében jelentős mínuszokat hoztak: a teljes unióban 3,8, az eurózónában pedig 4,1 százalékos zsugorodás mutatkozott 2012 azonos időszakához mérten, míg csak a júliust vizsgálva az EU27-hez 1,1 százalékos, az eurózónához pedig 1,2 százalékos mínusz kapcsolódik.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!