Gyengült a vezető ázsiai részvényindexek többsége hétfőn reggel, miután a múlt hét végén negatív hírek érkeztek Amerikából: pénteken közölték, hogy a fogyasztói bizalom a vártnál nagyobb mértékben visszaesett, a hétvégén pedig tovább rontotta a helyzetet, hogy a CIT Group pénzügyi cég csődvédelembe menekült.
9802 ponton állt nem sokkal a zárás előtt a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 2,31 százalékkal volt alacsonyabb a pénteki értékénél. A többi vezető index sem lehetett sokkal büszkébb hétfői teljesítményére: a hongkongi Hang Seng 1,11 százalékkal esett vissza, a dél-koreai Kospi pedig 1,37 százalékot veszített értékéből. Az egyetlen pozitív kivétel a Shanghai Composite volt, mely 2,7 százalékos szárnyalást tudott produkálni.
A múlt hét végén megjelent makroadatok és a CIT Group csődje miatt ismét felerősödtek azok a vélemények, hogy az Egyesült Államok gazdasága a korábban vártnál lassabban fog kilábalni a válságból, korai még a hurráoptimizmus. A CIT Group pénzügyi vállalkozás vasárnap jelentette be, hogy csődvédelembe menekül, ez az ázsiai régióban is jelentősen lefelé mozdította a pénzügyi részvények árfolyamát hétfőn.
Az amerikai hatóságok pénteken közölték a személyes kiadások és bevételek szeptemberi adatait. Ezek szerint a kiadások 0,5 százalékkal csökkentek, miközben a bevételek szinten maradtak az augusztusihoz képest. Mindez szintén kiábrándító hír a tőzsdék számára, hiszen előző nap a GDP-adat megjelenésekor még abban bíztak a szakemberek, hogy lassan a fogyasztás is magára talál.
Vasárnap aztán jött az újabb negatív hír: a CIT Group bejelentette, hogy csődvédelmet kér maga ellen. A pénzügyi cég korábban hónapokig küzdött az összeomlás ellen, azonban a jelek szerint ennek nem volt sok eredménye. Ez minden idők egyik legnagyobb csődje volt az Egyesült Államokban, csak a Lehmen Brothers, a Washington Mutual, a WorldCom és a General Motors bedőlése előzi meg méretben.
A vasárnapi bejelentés után szinte minden pénzügyi részvény meredek lejtmenetbe kapcsolt Ázsiában: UFJ Financial Group 1 százalékot veszített, míg a Nomura brókercég 2,9 százalékkal lett olcsóbb. Az HSBC 1,5 százalékot bukott értékéből Hongkongban.
Bár a Sony a vártnál kisebb negyedéves veszteségről számolt be pénteken, a gyenge amerikai kilátások és az erős jen sújtja az exportcégeket, így az elektronikai vállalatot is. Hétfőn a nap második felére 5,6 százalékkal lettek olcsóbbak a részvények ennek köszönhetően.
Az olaj ára továbbra is 80 dollár alatt van, a pénteki jelentős zuhanás után egy kicsit korrigált a jegyzés a világ árupiacain, így 77,50 dollár körül volt hétfő reggel egy hordó nyersanyag ára.