Hosszú negatív széria után csütörtökön már erősödtek a vezető ázsiai részvényindexek. Azonban a jelek szerint csak átmeneti volt a javulás, péntek reggel már ismét komoly mínuszok uralkodtak a távol-keleti piacokon. A befektetőket elsősorban a gyenge vállalati eredmények és az eladósodott európai államok bizonytalanították el.
10 198 ponton fejezte be a hetet a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 2,08 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki értéknél. A hongkongi Hang Seng 1,61 százalékkal esett vissza, a Shanghai Composite viszont megúszta 0,1 százalékos lecsorgással a pénteki napot. 2,44 százalékot bukott a dél-koreai Kospi, a tajvani piacon pedig 0,7 százalékos esés volt megfigyelhető.
A befektetők elsősorban a gyenge vállalati eredmények és az európai országok eladósodottsága miatt aggódnak, a piac attól tart, hogy a magas adósságállomány lassítja majd a világgazdaság talpra állását. Emellett csütörtökön kiábrándító makroadatok jelentek meg az Egyesült Államokban, a negatív hangulat a Wall Streetet is lejtőre tette.
Az amerikai technológiai szektor cégei közül a Qualcomm és a Motorola is figyelmeztetést adott ki idei eredményeivel kapcsolatban, ebből pedig a befektetők arra következtettek, hogy a fogyasztás a korábban vártnál később indul majd emelkedésnek, ez pedig szinte minden cég profitjára negatív hatással lehet.
A Moody's nemzetközi hitelminősítő csütörtökön kilátásba helyezte Portugália adósságbesorolásának leminősítését, amennyiben az ország nem lesz képes csökkenteni államadósságát. Az utóbbi napokban egyre több félelem jelenik meg a piacokon elsősorban Görögország és Portugália adósságállományával kapcsolatban.
Pénteken a nemzetközi piacokat a délután megjelenő amerikai GDP-adat befolyásolhatja leginkább, az Egyesült Államokban most közlik a negyedik negyedéves növekedés első becslését, mely akár hosszabb időre meghatározhatja a hangulatot a piacokon.
Az olaj világpiaci ára péntek reggelre hathetes mélypont közelébe esett vissza, így már 74 dollárt sem ért egy hordó nyersanyag.