5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem fog egyik napról a másikra jelentősen megváltozni a befektetők szemében kialakult negatív kép Magyarországról, pszichológiai okokból sem valószínű, hogy azok, akik tegnap leminősítették hazánkat, holnap felminősítsék - vélik a Raiffeisen Bank elemzői. Szerintük a februárra ígért reformok csak részsikert hozhatnak az Orbán-kormánynak, nem elsősorban a tartalmuk miatt. Mfor.hu-háttér.

A piacok egyelőre azt keresik, mibe lehet belekötni Magyarországgal kapcsolatban, a kormány februárra meghirdetett reformcsomagja jó lépés lehet annak irányába, hogy ez megváltozzon - olvasható a Raiffeisen Bank hétfőn kiadott első negyedéves stratégiájában. Az elemzők szerint finomodhat az Orbán-kormány kommunikációja a közeljövőben, ugyanakkor 180 fokos fordulatra nem számítanak.

Megint a szégyenpadra tettek

"Sajnos meredeken romlott Magyarország megítélése a mögöttünk álló néhány hónapban. Több hitelminősítő intézet is úgy gondolta, hogy most jött el hazánk leminősítésének az ideje; a különadók megfeküdték a gyomrát jónéhány érintett vállalat külföldi tulajdonosának – közülük tizenhárman levelet írtak Brüsszelbe, és erős lobbizást folytatnak válságadók ellen" - emlékeztet a Raiffeisen elemzése.

A nyugdíjrendszer második pillérének állami felszámolása értetlenséget okoz, a szakemberek szerint nem is csoda egyébként, hiszen ilyen találmányt Kelet-Európán kívül csak Latin-Amerika néhány országában ismernek. Mindezek kiegészültek a médiatörvény erőteljes kritikájával a magyar EU elnökség küszöbén. 2011 elejére hálás témája lett a nemzetközi sajtónak Magyarország pocskondiázása. Rosszkedvünket, problémáinkat és végső soron sérülékenységünket tovább növeli a svájci frank erősödése. Mindezek együttes hatására jutottunk el odáig, hogy az ötéves szuverén CDS január első hetében 400 bázispont fölé emelkedett – erre 2009 nyara óta nem volt példa - mutat rá a Raiffeisen negyedéves elemzése.

Februárra állhat össze a "reformétlap"

Februárra ígéri a kormány a reformcsomag bejelentését, egyelőre az információk arról szólnak, hogy évi 600-800 milliárd forintos megtakarítást remélnek ezektől az intézkedésektől a gazdasági tárcánál. "Elképzelésünk szerint a szakemberek nagyon sok reformjavaslatot tesznek fel egy képzeletbeli étlapra, amelyről a politikusok válogatják majd össze a reform-menüt" - vélik a bank elemzői.

A szakemberek szerint nincs értelme találgatni, mit tartalmazhat a február végén bejelentésre kerülő csomag, egyelőre csak utalások történtek a foglalkoztatási alap és a gyógyszerkassza 100-100 milliárd forintos megcsapolására, illetve az állami vállalatok támogatásának 50 milliárdos csökkentésére, emellett valószínűleg a nyugdíjrendszer átalakítása is szerepel majd a csomagban (Az Equilor elemzői kedden megjelent előrejelzésükben optimistán nyilatkoztak a reformok várható hatásairól).

"Amennyiben teljesül az ígéret, miszerint valóban 600-800 milliárd forinttal kerül majd kevesebbe az állam fenntartása a reformok beérése – azaz 2012 – után, akkor azt pozitívan kellene értelmeznie a piacoknak, hiszen a válságadók kifutását követően is fenntartható lesz az alacsony, 3 százalék alatti államháztartási hiány" - vélik a Raiffeisen elemzői.

Félő, hogy csak részsikereket hoz

Ugyanakkor a szakértők szerint a kormány nem tudja majd teljes egészében eloszlatni az aggodalmakat a reformok bejelentésével, csak részsikerek elérésére lesz lehetőség. Nem elsősorban a tartalom, hanem a hozzáállás okozhat majd csalódást a nemzetközi befektetőknek.

"Azt gondoljuk, hogy a kormányzati kommunikáció finomodik a nyári és őszi gyakorlathoz képest. Sokkal diplomatikusabb, a korábbinál sokkal kevésbé piacidegen kommunikációra számítunk, de 180 fokos fordulatra semmiképpen sem. Márpedig úgy látjuk, hogy - némileg leegyszerűsítve - a piaci fogadtatás akkor kedvező, ha sok szó esik megszorításokról, elvonásokról, kiadáscsökkentésről. A februári magyar reformcsomagnak kétségtelenül lesznek ilyen elemei. De az Orbán-kormány kommunikációs gyakorlatát ismerve, nagyon valószínűtlen ezen elemek túlzott hangsúlyozása. Ebből a szempontból nézve már eleve csak félsikerre számíthatunk" - indokolják véleményüket a Raiffeisen elemzői.

A másik szempont pedig a fogadó fél hozzáállása. A piacok bizalmatlanok Magyarországgal szemben. Ezt a bizalmatlanságot a korábbi magyar kormányok tevékenysége alapozta meg (elsősorban az első és a második Gyurcsány-kormány), de sokat tett a bizalmatlanság növeléséhez az Orbán-kormány gazdasági szabadságarca, a szokatlan gazdaságpolitikai eszközök alkalmazása és annak piacidegen kommunikációja.

Ez a kép nem fog egyik napról a másikra megváltozni. Már csak pszichológiai okokból sem gondolhatjuk, hogy azok, akik tegnap leminősítették az adósságbesorolásunkat, holnap felminősítenék. Negatív és előítéletes a piac hozzáállása a magyar kockázatokhoz (nagyon nagy részben a saját hibáink miatt): nem azt keresik, hogy mit lehetne pozitívan értelmezni, hanem azt, hogy mibe lehet belekötni. Mindenesetre összességében az előttünk álló hónapok jó lehetőséget teremtenek arra, hogy elkezdődjön ennek a megváltozása.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!