5p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mind a BUX, mind a vezető részvények kapcsán inkább lefele mutató kockázatok vannak, miközben a mögöttünk hagyott héten is az árak olvadása volt jellemző, áll a Raiffeisen heti elemzésében. További problémát okozhat, ha a parádés első negyedév után valóban jön egy átmeneti korrekció az amerikai részvénypiacokon.

Március folyamán a januári átlaghoz képest felére esett vissza a forgalom a magyar vezető részvényindexben. A Fotex kivonulása a piacról átmenetileg még segítette is a forgalom felfutását, de most egyelőre 10 taggal büszkélkedik az index. Az index ennek ellenére a középmezőnyben foglalt helyet az idei évi első negyedéves teljesítményt vizsgálva. A BUX legutoljára január közepén zárt a mostaninál alacsonyabb szinten. A mutató nem bír az 50- (22396) és 200 (21024) napos mozgóátlagaival. Sajnálatos módon támaszokat a 18500 pont alatt legközelebb csak a 18000 tud nyújtani. 

Az indexben legnagyobb súllyal szereplő Molt kéthétnyi nagyon alacsony forgalom után újra a kéthavi átlagnak megfelelő érdeklődés övezte, de így is január első hete óta nem látott csökkenést szenvedett el. A 19000 forintos szinteket elhagyva az 50-es mozgóátlag (18998) hajtja egyre lejjebb. Ez elől a 18000 forint jelenthet erőteljes támaszt. Ez a szint tavaly augusztus és idén január eleje között komoly ellenállásként működött. Egyáltalán nem volt jó hatással a részvényárfolyamra, amit a vezérigazgató mondott, hogy IMF-megállapodás nélkül további különadókra, mint például a Molra kivetettre, kell számítani
Az OTP esetében az év eleji forgalom a harmadára esett vissza. A február elején elért csúcsokhoz képest egy szűk, 260 forintos sávban csúszik egyre lejjebb az árfolyam. A nemzetközi eseményekre korábban rendkívül érzékeny papírt manapság már szinte semmi sem tudja meghatni. Ez kifejezetten aggasztó jel. Negyedéves teljesítménye nagyrészt az év első hónapjának köszönhető (+28,3%), mert azóta csak csökken (-7,6%). Heti szinten a 3900/4000 forintos szintek továbbra is a legyőzendő ellenállások, míg támaszt a 3800 forint után a 3720 adhat, állítják a Raiffeisen elemzői. 
 
 

A Magyar Telekom esetében a forgalom drasztikus csökkenéséről nem beszélhetünk, de a március hónap itt is a visszaesésről szólt. A papír annak ellenére, hogy kiterjeszti elektromos áram és gázszolgáltatását, négy hete a 565-580 forint közötti sávban mozog. Az 50 forintos osztalék beárazódására utaló egyedüli jel, hogy a forgalom három hete erősödik. 

A Richter esetében a legstabilabb a forgalom. Januárhoz képest a 8 hetes mozgóátlag még enyhén nőtt is. Azonban a részvény árfolyam, annak ellenére, hogy felminősítéssel is megtámogatták a héten újra negatívba zárt áttörve a 38000 forintos szinteket. Cél a 38000 forintos szintek meghaladása és a 39000 forint feletti heti zárás, amire nem volt példa egy esetet leszámítva tavaly február óta. Ez lesz a papír első veszteséges hónapja az idén.

Amerikai részvénypiac

A hét közepén még úgy tűnt, hogy vége szakadhat az év eleje óta tartó töretlennek mondható részvénypiaci emelkedésnek, de a negyedév végi átsúlyozásoknak köszönhetően sikerült magasabbra törni. Az elmúlt három hónap teljesítménye a Nasdaq történelmében a 4. legjobb volt, míg az S&P 500 esetében 1998 óta nem láthattunk ilyen erős év kezdetet. Érdekesség azonban, hogy statisztikailag nem releváns akár félévnyi kiemelkedő erősödés a hátralévő fél évre hozamára vonatkozóan. Április az elmúlt években a legerősebb hónap volt, megelőzve még a decembert is. Kérdés, hogy idén milyen tavasz elé nézünk. 

A részvénypiac tavaly május elején érte el csúcsát, amelyet aztán idén februárjának végéig nem is sikerült meghaladni. Egyre több mutató sejteti, hogy legalább átmeneti korrekció valószínű.
A gazdasági adatok egyre kevesebbszer haladják meg a várakozásokat, a fogyasztói bizalom is csúcsokon van, míg az eredményvárakozásokat jelentősen lejjebb csökkentették (a 2Q gyorsjelentési szezon április 10-én kezdődik) és a folyamatosan dráguló olajáraknak köszönhetően nő az inflációs várakozások mértéke. Az S&P 500-as egyre kevesebb új 52-hetes csúccsal tud csak magasabbra törni, (az év elején még nettó 280, addig most már csak 68) ami olyan divergencia, ami tipikusan csökkenéshez vezet.

A jövő héten teszik közzé a havi munkanélküliségi adatokat, ahol már az előzetes becslések is a februári adatoknál alacsonyabb értékeket várnak. Azonban könnyen lehet, hogy még az előzetes számoknál is rosszabb értékeket kapunk, mivel a szezonális kiigazítások márciusban, áprilisban érik el csúcspontjukat. Továbbá a válság utáni időszakban sokkal nagyobb szezonális kiigazítások léptek éltbe, amelyek jelentős áprilisi lefelé módosításra utalnak. Érdekesség, hogy maga Bernanke sem hisz egyelőre a megalapozott munkaerőpiaci kilábalásban, ahogy erre a heti nyilatkozataiban is kitért. A Fed előbb megvárja az újabb adatok beérkezését, mielőtt végképp lemondana a mennyiségi lazítás újabb fejezetéről. A Raiffeisen elemzői szerint a jelenlegi QE 2.5-nek a kiterjesztésére nagyobb esély van, mint egy teljesen új QE3-nak, ha lesz további lazítás egyáltalán.
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!