4p

Az FHB-csoport adózás utáni vesztesége 1,277 milliárd forint lett 2016 első negyedévében a konszolidált, nemzetközi pénzügyi szabványok (IFRS) szerint, a veszteség az egy évvel korábbinál lényegesen, 66,4 százalékkal alacsonyabb - közölte a bankcsoport a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön.

Az FHB-csoport konszolidált mérlegfőösszege 2016. március 31-én 738,7 milliárd forint volt, 0,8 százalékkal, 6,1 milliárd forinttal alacsonyabb az előző negyedév véginél.

Az első negyedévi 3,5 milliárd forint nettó kamatbevétel - részben a hitelállomány csökkenése, de nagyobb részt az elszámolási és fair bank törvény 2015. évi végrehajtásának következtében - 32,6 százalékkal marad el az előző év azonos időszakának bevételétől, az előző negyedévhez képest pedig 7,7 százalékkal nőtt.

A hitelkihelyezések mind a lakossági, mind a vállalati szegmensben jelentősen meghaladták az egy évvel korábbi volumeneket. A lakossági hitelek 5,3 milliárd forintos összege 54,0 százalékkal, a vállalati kihelyezések csaknem 9,0 milliárd forintos összege 45,1 százalékkal magasabb a 2015. első negyedévinél.

A lakossági kihelyezések többségét a mintegy 2,3 milliárd forint nagyságú lakáshitel-folyósítás adta, míg a 2 milliárd forintot meghaladó személyikölcsön-, illetve lombardhitel-folyósítás majdnem háromszorosa az előző negyedévinek. A banknál április végéig csaknem 500 csok-igénylést (családi otthonteremtési kedvezmény) nyújtottak be, ezen felül 122 darab 10+10 millió forintos csok-igénylést fogadtak be. Az év eleje óta 215 folyósítás történt 428,5 millió forint összegben, a csok 2015. júniusi bevezetése óta pedig összesen mintegy 823 millió forintot folyósított a bank.

A vállalati hitelkihelyezések az első negyedévben 9 milliárd forintot értek el, ebből a növekedési hitelprogram (nhp) keretében kihelyezett állomány meghaladta az 1,8 milliárd forintot. A kihelyezések növekedéséhez már érdemben hozzájárult az FHB Lízing Zrt. 2015-ben elindított termelőeszköz-lízing üzletága is, ahol az új ügyletek volumene mintegy 400 millió forint volt az első negyedév során.

A negyedév során a problémás hitelek aránya (NPL-arány) a 2014. év végi 20,2 százalékról 2016. március végére 13,5 százalékra csökkent a problémás hitelállomány ugyanezen időszak alatti mintegy 42 százalékos csökkenésének köszönhetően.

A konszolidált betétállomány 2016. első negyedév végén 331,7 milliárd forint volt, amely minimális növekedést jelent a 2015. év végi 329 milliárd forintos állományhoz képest. A vállalati betétek volumene megközelítette a 206 milliárd forintot, míg a lakossági betétek, minimális csökkenéssel, 126 milliárd forintot tettek ki.

A betétállománynál nagyobb mértékben bővült az FHB-csoport tagjai által kezelt összes - nem konszolidált - megtakarításállomány, amely 2016. március 31-én megközelítette a 835 milliárd forintot, azaz a bankcsoportnál elhelyezett megtakarítások nagysága egy év alatt csaknem 15 százalékkal, több mint 106 milliárd forinttal nőtt.

A növekedés jelentős részét az értékpapír-számlákon elhelyezett állomány bővülése adta. A Magyar Posta Befektetési Zrt. által kezelt vagyon a negyedév végére megközelítette a 140 milliárd forintot, amely az előző negyedév végéhez képest 19 százalékos, éves szinten 93 százalékos emelkedést jelent.

A Diófa Alapkezelő által kezelt alapok és egyéb portfóliók összesített nettó eszközértéke a negyedév végén meghaladta a 412,5 milliárd forintot. A Diófa által kezelt nettó eszközérték 38 százalékát kitevő befektetési alapokban kezelt állomány emelkedésének legnagyobb részét a Magyar Posta Takarék Ingatlan Alap adta, amelynek nettó eszközértéke március közepén átlépte a 100 milliárd forintot.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!