Új pénzügyi válság van kialakulóban a származékos tőkepiaci termékek hatékony szabályozásának hiánya, illetve a gazdaságélénkítő csomagok kapcsán a világra zúduló likviditás miatt Mark Möbius szerint, írja a Napi Gazdaság.
A befektetési bankok és egyéb, a származékos termékeken kereső pénzintézetek politikai nyomásgyakorlása miatt elmaradhat a derivatív termékek hatékony szabályozása. Emiatt elkerülhetetlennek látszik egy újabb pénzügyi válság kialakulása - nyilatkozta a Bloombergnek Mark Möbius tőzsdeguru, a Templeton Asset Management elnök-vezérigazgatója.
Möbius arra már nem tért ki, hogy milyen lépéseket tartana célravezetőnek a részvényekre, kötvényekre, devizákra, nyersanyagokra, kamatokra vagy éppen időjárásra kötött fedezeti származékos termékek megregulázásához.
A Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) becslései szerint összességében a világ GDP-jének tízszeresét, 592 000 milliárd dollárt tesz ki a cds-ek (hitelbiztosítási csereügyletek) piaca. A cds-ek 2007 eleje óta csaknem 1500 milliárd dollárnyi veszteség leírására kényszerítették a bankokat, biztosítókat és egyéb pénzintézeteket. A transzparencia hiánya miatt viszont igen tág spreadek mellett kereskednek a cds-ekkel, ami tetemes hasznot is hozhat a nagybankoknak. Ennek ellenére már legalább két központi cds-elszámolóház is felügyeleti engedélyre vár az induláshoz.
A feltörekvő piacokra specializálódott szakember szerint ezeknek a részvényei nem túlárazottak és tovább emelkedhetnek. Möbius elsősorban az árupiacokat és a bányavállalatokat kedveli, például a platina, arany, gyémánt, szén és ipari fémek kitermelésében érdekelt Anglo-Americant. Kínában és Indiában pedig a ciklikus szektor cégeinek és a bankok részvényeiben lát növekedési potenciált, írja a Napi.