2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Továbbra is az infláció marad az elsődleges veszély Európában az olajárak esése és a gazdaság lassulása után is - olvasható az Európai Központi Bank (EKB) csütörtökön megjelent havi jelentésében.

Az Európai Központi Bank szerint az inflációs kockázatok még mindig felfelé mutatnak, azaz a jegybank még nem számít a pénzromlás ütemének tartós csökkenésére. A bank szakemberei is az árstabilitást hangsúlyozták nyilatkozataikban, így elképzelhető, hogy a vártnál később kezdődnek csak el a kamatcsökkentések.

Lucas Papademos, az EKB alelnöke Hamburgban elmondta: a központi bank mindent meg fog tenni, hogy megőrizze az árstabilitást. Yves Mersch, az EKB egyik döntéshozója pedig azzal indokolta a felfelé mutató inflációs kockázatokat, hogy a közelmúlt magas olajára még mindig bér-ár spirállal fenyeget.

Bár az olaj ára mintegy 30 százalékkal esett júliusi csúcsához képest, de még így is 60 százalékkal drágább a nyersanyag, mint mondjuk két éve. Az EKB attól tart, hogy a magas energiaköltségek a cégeket arra fogják ösztönözni, hogy emeljék áraikat, akkor viszont a dolgozók is magasabb bért fognak követelni, hogy meg tudjanak élni. Ezzel pedig egy ár-bér spirál alakulna ki.

Ugyanakkor a jegybanknak arra is ügyelnie kell, hogy az európai gazdaság folyamatosan lassul. A második negyedéves negatív növekedési adattal kapcsolatban Papademos azt hangsúlyozta, hogy a gazdaság visszaesése sokkal feltűnőbb és váratlanabb, mint arra korábban számítottak. A mai jelentés szerint az EKB még mindig arra számít, hogy Európa gazdasága fokozatosan tér majd magához.

A legutóbbi adat szerint az eurozóna inflációja 3,8 százalékon állt, ez majdnem kétszerese a központi bank 2 százalékos céljának. Ennek köszönhetően az EKB júliusban hétéves csúcsra, 4,25 százalékra emelte az alapkamatot, miután előtte egy évig változatlan volt a ráta.

A jegybank szakemberei szerint az inflációs kockázatok mostanra sem enyhültek, ez pedig arra ösztönözheti a döntéshozókat, hogy a korábban vártnál később kezdjenek kamatcsökkentésbe. A múlt héten az EKB 3,5 százalékra emelte idei inflációs várakozását, 2009-re pedig 2,6 százalékos pénzromlást várnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!