3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy név nélkül nyilatkozó amerikai kormányzati forrás szerint az eredetileg hétfőre tervezett bejelentést csütörtökre halasztották az amerikai bankok stressz tesztjéről - írja a Bloomberg. Közben a Citigroup máris bejelentette, hogy amennyiben további tőkeemelésre lesz szüksége, akkor azt magántőkéből szeretné finanszírozni, nem pedig újabb állami segítségből.

A Fed várhatóan a megvizsgált 19 bankból 14 esetében további tőkeemelést fog előírni a stressz tesztek eredménye miatt - nyilatkozta a Bloombergnek Paul Miller, az FBR Capital Markets szakembere, aki korábban a Fed elemzője is volt. A Bloomberg ugyanakkor névtelen kormányzati forrásra hivatkozva úgy értesült, hogy csütörtökig kell várni a stressz tesztek eredményeire, melyeket az eredeti tervek szerint hétfőn közöltek volna.

A kiszivárgott hírek szerint az amerikai jegybank szigorúan fog eljárni a pénzügyi cégekkel szemben, komolyan veszik a stressz tesztet. Állítólag minden bankot arra köteleznek, hogy az úgynevezett TCE-rátája (tangible common equity) 4 százalék fölé emelkedjen, míg a Tier 1 tőkemegfelelési mutatója 6 százalék felett legyen. A TCE-ráta az egyik fontos mutató arra nézve, milyen állapotban vannak a bankok, ez nem tartalmazza az immateriális javakat, mint például a márkaneveket. A Tier 1 ennél szélesebb mutató, több olyan dolog tartozik bele, ami a TCE-be nem.

Az utóbbi évek banki eszközeit tekintve Paul Miller szerint a 19 bank többsége el fog bukni ezen a szigorú vizsgán, 14 pénzintézetet kötelezhet tőkebevonásra a Fed. Miller nem kívánta megnevezni, melyek lehetnek ezek a cégek, korábban azonban arról lehetett hallani, hogy főleg a két bankóriás, a Citigroup és a Bank of America, valamint néhány regionális pénzügyi cég kerülhet bajba.

A Wall Street Journal szombati száma például arról írt, hogy a Citigroupnak várhatóan további 10 milliárd dolláros tőkeemelésre lesz szüksége. A cég eddig 45 milliárd dollárnyi állami segítséget kapott. A cikk megjelenése után nem kommentálták az információt a Citinél, hétfőn reggel azonban olyan hírek jelentek meg, hogy nem lesz szüksége további állami mentőövre a banknak, mivel magántőkéből kívánja megoldani a tőkeemelést.


Ez azért fontos, mert a kiszivárgott hírek szerint a Citi nem szeretne a jelenleginél is nagyobb beleszólást adni a kormánynak az ügyeibe, a Bloomberg forrása szerint ezért próbálják majd meg magántőkével helyettesíteni az újabb állami csomagot.

Eredetileg a Fed azt tervezte, hogy hétfőn közli a stressz tesztek eredményeit, azonban egy névtelen forrásra hivatkozva a gazdasági lap azt írta, hogy ezt csütörtökre halaszthatják. Arról már a múlt héten is lehetett hallani, hogy egyelőre nincs egyetértés abban, pontosan milyen információk kerülhetnek nyilvánosságra, melyek nem minősülnek banktitoknak, ezért elképzelhető, hogy emiatt késik a tesztek eredménye.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!