10 695 ponton zárt csütörtök reggel a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 3,27 százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki értékénél. A hongkongi Hang Seng 1,09 százalékkal gyengült, a Shanghai Composite pedig 2,8 százalékkal esett vissza a kereskedés végére. 1,98 százalékot bukott a dél-koreai Kospi, a tajvani piacon pedig 1,53 százalékos volt a mínusz.
Az utóbbi napokban felerősödtek az azzal kapcsolatos félelmek, hogy Görögország adósságválsága átterjedhet más európai államokra. A nemzetközi szakemberek egyre nagyobb hányada kérdőjelezi meg, hogy a görögöknek nyújtott 110 milliárd eurós csomag megoldja az utóbbi hónapok problémáit.
Az elemzők szerint néhány európai országnak tovább kell csökkentenie kormányzati kiadásait, hogy önerőből elkerülje az újabb válságot, ez viszont aláaknázhatja az alig elindult gazdasági növekedést. A probléma elsősorban a feltörekvő országokat említi, hiszen a növekvő kockázatkerülés miatt ők járhatnak a legrosszabbul.
Az euró folyamatos gyengülése is nyugtalanítja a piacokat. Az erős dollár például kifejezetten negatív hatással van az amerikai tőzsdékre, ugyanis az exportra termelő vállalatok eredményét jelentősen csökkenti. Emellett az erős amerikai deviza a nyersanyagárakra is hatással van, ugyanis csökken a kereslet a jórészt dollárban számított árak miatt.
A gyenge euró az ázsiai cégek számára is kedvezőtlen, hiszen sokan az európai felvevőpiacra termelnek. A Canon árfolyama például 3,3 százalékkal esett vissza emiatt csütörtökön, míg a Nikon 3,1 százalékkal lett olcsóbb. Emellett a pénzügyi szektor részvényei kerültek jelentős eladói nyomás alá: a japán Sumitomo Mitsui Financial Group például 4,3 százalékot veszített értékéből, míg a dél-koreai KB Financial Group 4,6 százalékkal ért kevesebbet, mint tegnap.
Az olajár éjjel átmenetileg 80 dollár alá csúszott vissza, ami több mint 2 dolláros csökkenést jelentett. Csütörtök reggelre aztán kicsit visszakapaszkodott a nyersanyag árfolyama, 80 dollár körül állt.
Menedzsment Fórum