3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az első negyedévben 1,74 milliárd forint adózás előtti veszteséget könyvelt el a Danubius Hotels Nyrt. az előző év hasonló időszakában elszámolt 5,15 milliárd forint veszteséggel szemben - közölte a szállodatársaság a nemzetközi szabvány szerinti (IFRS) konszolidált gyorsjelentésében hétfőn a BÉT honlapján.

A bevételek 15 százalékkal 7,48 milliárd forintra mérséklődtek. A bevételek csökkenésében negatív szerepe volt a forint-euró és a cseh korona-euró árfolyamváltozásának - jegyzi meg a gyorsjelentés. A készpénztermelő képességet mutató EBITDA (kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti nyereség) mínusz 933 millió forint volt, ami az előző év első negyedévéhez képest 71 százalékkal volt több.

Az üzemi szintű veszteség a bázishoz képest 20 százalékkal nőtt, és kétmilliárd forint volt 2010 első három hónapjában. Minden - a szlovák, a cseh, a magyar és a román - szegmensben csökkent az árbevétel és nőtt az üzemi szintű veszteség. Javulás csak a pénzügyi soron mutatkozott. Az idei év első negyedévében 260 millió forint volt a pénzügyi nyereség, míg 2009 első negyedévében a csoport 3,5 milliárd forint veszteségről számolt be, ami döntően nem realizált devizaárfolyam-veszteségből adódott.

A foglaltság az első negyedévben 45,1 százalék volt, 3,4 százalékponttal rosszabb a bázisnál. A működés során 1,2 milliárd forint nettó pénzeszközt használt fel a szállodacsoport, 500 millió forinttal kevesebbet, mint az előző év első negyedévében. Az első negyedévben 400 millió forintot költöttek beruházásra és befektetésre - olvasható a gyorsjelentésben. Ez 300 millió forinttal marad el a bázistól.

A Danubius bevételeinek döntő hányada a magyarországi szállodákból származik. A bevételek Magyarországon 12 százalékkal 4,37 milliárd forintra mérséklődtek, az üzemi szintű veszteség ugyanakkor mindössze 3 százalékkal 1,38 milliárd forintra emelkedett. A bevételekben 300 millió forintot tett ki a gyógyászati tevékenység bevétele, ami mindössze 9 százalékkal marad el a bázistól a kezelések számának csökkenése miatt.

A legnagyobb visszaesést a szlovákiai szállodákban szenvedte el a Danubius. A bevételek forintban 22 százalékkal 1,69 milliárd forintra csökkentek, az üzemelési veszteség pedig több mint duplájára, 136 százalékkal 339 millió forintra nőtt. Euróban a bevételek 15 százalékkal 6,3 millió euróra estek vissza. Ugyanakkor az üzemi szintű veszteség 1,3 millió euró volt, míg egy évvel korábban 0,5 millió euró.

A társaság konszolidált mérlegének főösszege 2010. március 31-én 86,65 milliárd forint volt, 8 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál. A 8,29 milliárd forint jegyzett tőkéjű Danubius saját tőkéje 2 százalékkal 50,72 milliárd forintra mérséklődött. A Danubius részvényei a Budapesti Értéktőzsde A kategóriájában forognak. A részvény a hétfői kereskedésben 3.450 forinton, a pénteki záróárnál 90 forinttal magasabban zárt, de mindössze 943 darab papír cserélt gazdát több mint hárommillió forint értékben. Az elmúlt 52 hétben a részvény legmagasabb árfolyama 4.275, a legalacsonyabb 3.100 forint volt.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!