3p

Mivel a Monetáris Tanács kamatvágási sorozata elé a devizaárfolyam nem gördített eddig akadályt, és az infláció jelenlegi szintjénél magasabb értéke mellett is a kamatmérséklés mellett voksoltak a külső tagok, a december 18-án esedékes következő ülésen minden esély megvan arra, hogy 6 százalék alá vágják az alapkamatot, olvasható a Commerzbank devizapiaci elemzésében.

EUR/HUF (281,50 – 285,00): A legfontosabb hazai vonatkozású publikáció ma reggel érkezett, a novemberi inflációs adatok révén. Az előrejelzéseknél némileg alacsonyabb 5,2 százalékos árszínvonal emelkedést mértek az elmúlt hónapban év/év alapon. Az októberi 6 százalék és a szeptemberi 6,6 százalék után üdítő a javulás, pláne, hogy az elemzői várakozások átlaga 5,4% körül alakult. A maginfláció októberhez hasonlóan maradt 5,1 százalék év/év alapon, ami továbbra is magasnak mondható.

Az áremelkedés lassulása elsősorban a csökkenő üzemanyagáraknak és az agrárszektor termelői árainak vártnál alacsonyabb emelkedésének köszönhető. Mivel a Monetáris Tanács kamatvágási sorozata elé a devizaárfolyam nem gördített eddig akadályt, és az infláció jelenlegi szintjénél magasabb értéke mellett is a kamatmérséklés mellett voksoltak a külső tagok, a december 18-án esedékes következő ülésen minden esély megvan arra, hogy 6 százalék alá vágják az alapkamatot.

Az adat nem mozgatta meg különösebben a piacot: 283 környékén kezdte a napot a forint. Erősödésre van sansz, de ez is elsősorban az újra 1,30 irányába kacsingató EUR/USD mozgásának lehet a következménye.

EUR/USD (1,2880 – 1,3000): Az olasz belpolitikai vihar hozamemelkedést okozott az olasz kötvénypiacon, amiből még a spanyol papírokra is átragadt valamennyi. A szerdai FED ülés közeledtével azonban a hangsúly áttolódik a tengerentúlra: az USA gazdaságpolitikájára, a fiscal cliff problémakör megoldására és a tengernyi likviditás további duzzasztására, avagy éppen a
pénznyomdák leállítására.

Az biztos, hogy a pénzpiac örül a rázúduló extra forrásnak, az viszont már kétséges, hogy hatékonyság tekintetében szükséges-e a QE3 meghosszabbítása. Még ha a FED nem is akarná leállítani a pénznyomtatást, érdemes lenne a fiscal cliff megoldását megvárni, hiszen ez a program eredményességét nagyban befolyásolná. A QE3 meghosszabbítását elég sokan várják a piacon, éppen ezért az árfolyamokra tett hatása limitált lenne.

Egyértelműen gyengülne a dollár és erősödne az euró, de 1,31 felett valószínűleg elfogyna a szufla. A mai napon adatfronton jelentős publikáció nem lesz, így a figyelem a FED ülésre összpontosul.

CHF/HUF (231,00 – 235,00): Az EUR/CHF 1,20 felé közelítő mozgása már a múlté, a reggel 1,2080-nál indult és egy huszáros vágással immár 1,21 felett kereskednek újra a devizapárral. A
frankgyengülés oka eddigi információink szerint a piacon keringő újabb információ egy svájci nagybankról, amely szelektíven negatív kamatokat alkalmaz betéti számlákra. A forinttal szemben 235-ről 33-ig esett a frank árfolyama. A folytatásban az erősödő forint és az alkalmanként volatilissé váló frank mozgása fogja vélhetően a csökkenés irányába terelni a CHF/HUF kurzusát.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!