9797 ponton fejezte be a keddi kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,31 százalékkal volt alacsonyabb a hétfői záróértéknél. A többi vezető index nem úszta meg ennyivel: a hongkongi Hang Seng 1,59 százalékot bukott, a Shanghai Composite pedig 3,98 százalékos zuhanást produkált. 0,77 százalékkal esett vissza a dél-koreai Kospi, a tajvani tőzsde vezető indexe viszont 0,87 százalékot javítani tudott.
A koreai jegybank négy hónapon belül másodszor emelte meg az alapkamatot 25 bázisponttal, így mától 2,5 százalék az irányadó ráta. A döntés elsődleges oka az inflációs nyomás és a gazdaság lassulásától való félelem volt.
A Szöulból érkező hírek ismét felerősítették a közelgő kínai kamatemeléssel kapcsolatos pletykákat. A múlt héten már elterjedt a piacon a szóbeszéd, hogy Kínában is várható egy 25 bázispontos monetáris szigorítás még az idén, akkor a pletyka hallatán 5 százalékkal szakadt be a Shanghai Composite. A kínai jegybank a hírek szerint mindent megtesz azért, hogy hűtse a gazdaságot, azonban a lassulás az egész világgazdaságra negatív hatással lenne.
Tokióban a jen tovább gyengült a dollárral szemben, a kereskedés első felében ez jó hír volt az exportőrök számára. A nap második felében aztán a koreai kamatemelés és az európai adósságválságok miatt elbizonytalanodtak a befektetők, de a Toyota így is 0,6 százalékos pluszban zárt, a Sony pedig 1,5 százalékot javított.
A jelenlegi helyzet a májusira hasonlít, amikor Görögországot kellett megmentenie az Európai Unónak, a dollár akkor is erősödött. A befektetők többsége most is hasonló forgatókönyvre számít, a cáfolatok ellenére azt tartják a legvalószínűbbnek, hogy Írország is európai segítségre szorul.
mfor.hu