2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nap első felében még rekordszinten volt a forint az euróval szemben, ismét 303 felett volt az európai deviza árfolyama. Délutánra aztán kicsit erőre kapott a magyar fizetőeszköz, 298 alá esett az euró ára, ami egy óra alatt mintegy 1 százalékos erősödést jelentett. Vélhetően a természetes korrekció szemtanúi vagyunk, ugyanis nem jelent meg olyan hír a piacon, mely indokolná a forint jelentős erősödését.

Az utóbbi napokban a régiós devizákkal együtt bukott a forint is, szerdán délután azonban már egy jelentősebb erősödés kezdődött a magyar deviza piacán. Három óra körül 298 alatt volt már az euró árfolyama, ez még mindig nagyon magas, de javulás a délelőtti 303-as jegyzésekhez képest.

Szerdán délután 297,92 forintot kellett adni egy euróért a devizapiacon, ami jelentős javulást mutat a nap első felében tapasztalt árfolyamhoz képest. Reggel még a 300 körüli szinten indított a forint, majd délelőtt 303 fölé is emelkedett az árfolyam egy időre. A 300 feletti árfolyamról indult aztán a forinterősödési hullám, körülbelül egy óra alatt mintegy 1 százalékot javított a magyar deviza.

A dollárért délután 231,29 forintot kellett adni, míg a svájci frankkal szemben 199,41-ig erősödött a forint a délelőtti 200 feletti szintről. A devizahitelesek még így is nagyon rosszul járnak a magas frankárfolyammal.

Az utóbbi napokhoz hasonlóan most is a régiós devizákkal mozog együtt a forint, a zloty és a cseh korona is javítani tudott szerda délután. A lengyel fizetőeszköz 4,668-ig erősödött az euró ellenében, miközben délelőtt még 4,70 zlotyt kellett fizetni egy euróért, míg a cseh korona 28,349-ig jött vissza az utóbbi napok zuhanása után.


Vélhetően most a természetes korrekció szemtanúi vagyunk a piacon, mivel fundamentálisan semmi nem indokolja a forint javulását, nem jelent meg olyan hír, mely jelentősen befolyásolta volna a magyar devizával kapcsolatos hangulatot. Az elemzők jórészt úgy vélekednek, hogy az elmúlt hetek meredek gyengülése utána kormánynak és a jegybanknak kéne most lépnie.

A Commerzbank elemzője szerdán reggel kiadott elemzésében további 10 százalékos forintgyengülést is elképzelhetőnek tartott, amennyiben nem reagál a jegybank az utóbbi napok gyengülésére. A Generali Alapkezelő elemzője pedig úgy véli, hogy leginkább a kormány tudna tenni a forint javítása érdekében, mégpedig azzal, ha valódi reformokat kezdene.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!