3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Reggel még pluszban nyitott a Budapesti Értéktőzsde, napközben aztán sorra érkeztek a rossz hírek, így végül kismértékű eséssel fejezte be a napot a pesti tőzsde. A forint meredeken gyengült, miután a Moody's leminősítette hazánknak, de a devizánk gyorsan ki is heverte az első pofont.

A pozitív nyitás után 0,23 százalékkal visszaesett a nap végére a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe. Délután a Moody's leminősítette hazánkat, ráadásul Amerikából is a vártnál rosszabb munkanélküliségi adat jelent meg, így napközben fokozatos volt a lecsorgás.

A BUX index 12 989 ponton fejezte be a kereskedés, ami 0,23 százalékkal maradt el a csütörtöki záróértéktől. A vezető papírok vegyesen szerepeltek, a Mol és az OTP a végére mínuszba esett át. A bankpapírokért 3040 forintot adtak délután, ami 1,3 százalékkal maradt el a csütörtöki árfolyamtól. Pénteki hír a bankkal kapcsolatban, hogy a PSZÁF piacfelügyeleti eljárást kezdeményezett a Morgan Stanley-vel szemben, mivel az a gyanú, hogy a cég elemzői a szerdai negatív elemzésükkel mesterségesen akarták befolyásolni az árfolyamot.

A Mol 2,02 százalékot bukott a kereskedés végére, 11 160 forinton álltak meg délután az olajtársaság részvényei. A többi vezető papír viszont javítani tudott: a Magyar Telekom például 0,33 százalékos emelkedés után 600 forinton zárt.

A gyógyszeripari részvények közül különösen az Egisnek volt jó napja, a kisebbik papír szinte folyamatosan több lépéssel a Richter előtt járt az emelkedéssel. A nap végén 11 500 forintot értek az Egis-részvények, ez 8,39 százalékkal volt magasabb a csütörtöki árnál, míg a Richter 1 százalékos javulás után 26 600 forintot ért.

A forint a nap első felében csendesen teljesített a devizapiacon, majd délelőtt gyengülni kezdett a magyar deviza annak hírére, hogy a Moody's elemzői leminősítették a balti országokat, ami a régiós devizákra is negatív hatással volt. Délután aztán kiderült: hazánk hosszú távú devizaadósságának besorolását is csökkentette a Moody's, erre a hírre a forint ismét meredeken gyengülni kezdett, rövid időre a 270-es szintet is átlépte az euró árfolyama. A tőzsde zárása után nem sokkal 265,42 forintot kellett adni egy euróért, miután a magyar fizetőeszköz kiheverte az első pofont.

A nemzetközi piacokon is többnyire negatív hangulat uralkodott, ezt csak súlyosbította, hogy a vártnál magasabb munkanélküliségi adat jelent meg a tengerentúlon. Októberben 6,5 százalékra emelkedett a munkanélküliség, ami 14 éves csúcsot jelentett, idén már 1,2 millió ember veszítette el az állását.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!