Fekete napja volt a pesti börzének csütörtökön, miután a BUX index több mint 6 százalékkal zuhant vissza a kereskedés végére. Mindez elsősorban a nemzetközi piacokon kialakult hangulattal indokolható, bár a többi tőzsde nem esett ekkorát. Világszerte aggódnak a befektetők a recesszió miatt, egyelőre senki nem tudja eldönteni, mire számítson a következő hónapokban.
A BUX index végül 10 829 ponton zárt, ez 6,03 százalékkal maradt el a szerdai értékétől. A részvényforgalom viszont kissé elmaradt az átlagostól, 14,1 milliárd forint cserélt gazdát délutánig a piacon. A vezető papírok mindegyike olcsóbb lett, különösen nagyot esett az OTP és a Mol. A bank rézvényei 9,38 százalékos zuhanás után 2320 forinton álltak meg, míg az energiacég 8755 forintos árfolyama 6,91 százalékkal maradt el a szerdaitól. A kereskedés vége felé néhány percre fel is kellett függeszteni a Mol-papírokat, mivel átlépte a 10 százalékot a bukásuk. 4,23 százalékkal lettek olcsóbbak a Magyar Telekom részvényei, melyek 521 forintba kerültek a nap második felében.
A gyógyszergyártóknak sem volt sok okuk az örömre csütörtökön: az Egis 2,28 százalékos esés után 10 695 forintba került a végén, míg a Richter 24 250 forintos szintje 4,19 százalékkal maradt el az előző napitól.
A forint eleinte gyengüléssel indította a napot, majd délután a svájci kamatcsökkentés hírére kezdett erősödni, a tőzsde zárásakor szerdai árfolyama körül állt az euróval szemben. A svájci jegybank soron kívül csökkentette az alapkamatot 1 százalékkal, ami meglepte a piacokat. Délután 270,71 forintot kellett adni egy euróért, ami nagyjából megfelelt a szerdai árnak.
A befektetők világszerte aggódnak a recesszió miatt az utóbbi időben, egyelőre senki sem tudja pontosan, mire számítson 2009-ben a világgazdaságban. Amerikából sorra érkeznek a recessziós előrejelzések, már a Fed is sötéten látja a gazdaság jövőjét.
Csütörtök délután újabb kiábrándító makroadat jelent meg az amerikai munkaerőpiacról: a friss munkanélküliek száma 542 ezerre emelkedett a múlt heti 515 ezerről, miközben az elemzők 500 ezer körülre várták az adatot. A tartósan munka nélkül maradtak száma 4 millió fölé ugrott, ami több mint 25 éves mélypont az Egyesült Államok történelmében. Mindez azt mutatja, hogy akik elveszítik a munkahelyüket, azok utána nehezen tudnak újra elmenni dolgozni.
Az olaj ára délután már benézett az 50 dolláros lélektanilag fontos szint alá egy rövid időre, majd vissza is pattant róla. A jelek szerint már csak idő kérdése, mikor sikerül tartósan áttörni ezt az árfolyamot, a magyar tőzsde zárása után 50,84 dollárba került egy hordó nyersolaj.